Επιμόρφωση μέσω δειγματικών διδασκαλιών στο ΜτΘ.

Πέμπτη, 31 Μαρτίου 2016 6:34 πμ |

Πραγματοποιήθηκε στις 29-3-2016 ημέρα Τρίτη η επιμορφωτική συνάντηση των Θεολόγων καθηγητών που διδάσκουν σε σχολικές μονάδες της πόλης της Μυτιλήνης και σε κοντινή απόσταση απο την πόλη. Γενικό θέμα της συνάντησης ήταν «Δειγματική διδασκαλία στη Β’ Γυμνασίου. Σχεδιασμός, υλοποίηση, αποτίμηση διδακτικού σεναρίου στην τάξη» και συγκεκριμένα υλοποιήθηκε δίωρη  διδασκαλία σε διδακτική ενότητα της Β’ τάξης Γυμνασίου. Η προσέλευση των Θεολόγων εκπαιδευτικών στο φιλόξενο χώρο του 2ου Γυμνασίου Μυτιλήνης στην οδό Πιττακού, ήταν καθολική και ευχαριστούμε ιδιαίτερα τον Θεολόγο κ. Δουμούζη Στρ. και τον Διευθυντή κ. Ζουρέλλη Δημ. για την υποδειγματική υποδοχή και φιλοξενία.  Οι μαθητές συμμετείχαν ενεργά και διαρκώς με ερωτήσεις, απαντήσεις, διερεύνηση, βιωματικά παιγνίδια (σταυρόλεξα, ανακριτική καρέκλα κλπ). Κατά τη διάρκεια της διδασκαλίας ο διδάσκων Νικόλαος Χριστόπουλος, Σχολικός Σύμβουλος, χρησιμοποίησε τα εποπτικά μέσα απο το Φωτόδεντρο και αρκετές απο τις εκπαιδευτικές δυνατότητες που παρέχει το διαδίκτυο για τους σκοπούς της δειγματικής διδασκαλίας. Το αποτέλεσμα ήταν ελκυστικό για τους μαθητές που, παρόλη την δίωρη συνεχόμενη διάρκεια, έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον και εμπέδωσαν τη νέα γνώση μέσα απο ιστοεξερεύνηση, ψηφιακή αφήγηση και δραματοποίηση. Μετά τη λήξη της διδασκαλίας και την αποχώρηση των μαθητών επακολούθησε συζήτηση ανατροφοδότησης με τους Θεολόγους κατά τη διάρκεια της οποίας αναλύθηκαν τα βήματα και η πορεία της διδακτικής ενότητας καθώς και οι μέθοδοι και οι τεχνικές του μαθήματος. Κατά γενική ομολογία ήταν μια πρωτόγνωρη εμπειρία για τους θεολόγους, με πλείστα νέα στοιχεία και στρατηγικές μάθησης που θα υλοποιήσουν στις τάξεις τους. Η συνάντηση ολοκληρώθηκε με την υπόσχεση να επαναληφθεί με την πρώτη ευκαιρία στην αρχή της νέας σχολικής χρονιάς.

Η σχετική ανάρτηση στην ιστοσελίδα του σχολείου:

DSCN9223                                  DSCN9225

DSCN9230           DSCN9232