Θεο-Log-in στο Βόρειο Αιγαίο

21-0188-01_Thriskeutika_A-Gymnasiou_BM

ΙΕΠ: Οριστικός πίνακας Μητρώου Επιμορφωτών για τα Θρησκευτικά

Πέμπτη, 10 Νοεμβρίου 2016 9:14 πμ |

Στον παρακάτω σύνδεσμο βρίσκεται ο πίνακας των επιμορφωτών για τα Θρησκευτικά όπως προέκυψε μετά την εκδίκαση των ενστάσεων από το ΙΕΠ.

Επιμορφωτική Ημερίδα Σχολικών Συμβούλων στο ΥΠΠΕΘ για το ΜτΘ

Παρασκευή, 7 Οκτωβρίου 2016 9:30 πμ |

Τη Δευτέρα 10 Οκτωβρίου 2016 θα πραγματοποιηθεί επιμορφωτική/ ενημερωτική Ημερίδα στο ΥΠΠΕΘ, στην αίθουσα Γαλάτεια Σαράντη. Η Ημερίδα απευθύνεται στους Σχολικούς Συμβούλους ΠΕ01 Θεολόγων και στους Σχολικούς Συμβούλους της Π/θμιας Εκπ/σης οι οποίοι θα κληθούν να ενημερώσουν/επιμορφώσουν/συνδράμουν στην εφαρμογή των Νέων Προγραμμάτων Σπουδών στα Θρησκευτικά Δημοτικού/Γυμνασίου/Λυκείου. Λεπτομέρειες γαι το πρόγραμμα της Ημερίδας στον παρακάτω σύνδεσμο:

ΤΡΟΠΟΠ_ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΥΠΠΕΘ ΟΡΘΟ 10 10 2016

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΝΕΩΝ ΠΣ ΥΠΠΕΘ

Η εισήγηση του Μακαριωτάτου Αρχιεπισκόπου Αθηνών κ.κ Ιερώνυμου στην Ιεραρχία της Εκκλησίας της Ελλάδος

Τετάρτη, 5 Οκτωβρίου 2016 6:55 πμ |

Παραθέτουμε το κείμενο της εισήγησης του Μακαριωτάτου κ. Ιερωνύμου. Ενδιάφερον μεγάλο παρουσιάζουν τα σημεία που αναφέρεται στο γερμανικό μοντέλο εκπαίδευσης. Αμιγώς ομολογιακό  στο οποίο ο καθηγητής διδάσκει αποκλειστικά τους μαθητές του δικού του δογματος/ομολογίας. Σε μια τάξη 25 μαθητών, χάριν παραδείγματος, μπορεί να υπάρχουν όλων των θρησκευτικών αποχρώσεων μαθητές και οι οποίοι αξιώνουν, λόγω πίστεως, να επιμερίζονται κατά τη διάρκεια του μαθήματος των Θρησκευτικών. Τους αριθμούς παρακολουθούντων μαθητών σε κάθε τμήμα, ανάλογα με το δόγμα, μπορούμε να τους εικάσουμε εύκολα. Από 8-9 σε κάθε δόγμα. Ενα τμήμα συγκροτείται από δυο ή τρεις ομάδες. Αντιλαμβάνεστε τι θα γίνει με τους Θεολόγους καθηγητές που διακονούν στη δημόσια εκπαίδευση στην Ελλάδα σήμερα;;πόσοι θα απαιτούνται προκειμένου να λειτουργήσει αυτό το σύστημα. Λιγότεροι πάντως από όσους υπηρετούν τώρα. Σημαντικά λιγότεροι. Food for thought….

EISHGHSH_MAKARIWTATOU 4-10-2016

Συνέντευξη Μάριου Μπέγζου στο ραδιόφωνο

Δευτέρα, 3 Οκτωβρίου 2016 6:59 μμ |

Μάριος Μπέγζος – Kαθηγητής Θεολογικής Σχολής Πανεπιστημίου Αθηνών

Έχει ιδιαίτερη αξία όλη η συνέντευξη αλλά τα σημεία μετά το 35 λεπτό ας τα ακούσουμε όσοι διακονούμε τη δημόσια εκπαίδευση.

Επιμόρφωση Β επιπέδου για όλες τις ειδικότητες

Τετάρτη, 21 Σεπτεμβρίου 2016 5:51 μμ |

Στην ιστοσελίδα της επιμόρφωσης Β Επιπέδου ΤΠΕ έχουν αναρτηθεί πληροφορίες σχετικά με την επέκταση της επιμόρφωσης και σε κλάδους οι οποίοι μέχρι τώρα στερούνταν το δικαίωμα αίτησης εκτός και αν δίδασκαν ως συναφείς ειδικότητες μαθήματα κλάδων ΠΕ02, ΠΕ03 κλπ. Στο αμέσως επόμενο διάστημα (Νοέμβριος 2016) οι εκπαιδευτικοί κλάδων ΠΕ01, ΠΕ05 κλπ, ΠΕ09, ΠΕ10, ΠΕ11 , ΠΕ13 θα κληθούν να υποβάλλουν αίτηση συμμετοχής σε επιμόρφωση διαρθρωμένη σε δυο επίπεδα, Β1 και Β2. Το Β1 θα έχει διάρκεια 36 ώρες και θα υλοποιηθεί σε 12 τρίωρες συναντήσεις και το Β2 διάρκειας 46 ωρών η πραγματοποίηση του οποίου θα γίνει αργότερα καθώς θα περιλαμβάνει εξειδικευμένες εφαρμογές στην διδακτική πράξη για τις παραπάνω ειδικότητες. Σε πρώτη φάση λοιπόν, με μόνο προαπαιτούμενο την κατοχή Α΄επιπεδου ΤΠΕ, οι «αποκλεισμένες» ειδικότητες (οι Θεολόγοι μεταξύ αυτών) θα έχουν την δυνατότητα να επιμορφωθούν στο Β1 επίπεδο. Περισσότερες λεπτομέρειες και παρακολούθηση του θέματος στον ιστότοπο:

Αναρτήθηκαν στο ΙΕΠ τα Νέα Προγράμματα Σπουδών για το ΜτΘ

Δευτέρα, 12 Σεπτεμβρίου 2016 7:09 μμ |

Στην ιστοσελίδα του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (ΙΕΠ) αναρτήθηκαν τα νεα ΠΣ. Πατήστε στο παρακάτω σύνδεσμο για να μεταφερθείτε αμέσως:

Το πόρισμα για το ΜτΘ του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (ΙΕΠ).

Τρίτη, 6 Σεπτεμβρίου 2016 3:58 μμ |

Τ._Πορίσματα_για_Θρησκευτικά_5.9.2016