Διαγωνισμός Εκπαιδευτικού Σεναρίου με θέμα: «Σχολικοί κήποι και παρτέρια: παραγωγή και διάθεση αγροτικών προϊόντων», 2014-2015

2ο Γυμνάσιο Βόλου

Βράβευση σε Διαγωνισμό Εκπαιδευτικού Σεναρίου!!!

Το 2ο Γυμνάσιο Βόλου και το Εκπαιδευτικό Σενάριο της καθηγήτριας κας. Χατζηκυριάκου Νίκης, με τίτλο: «Ο Σχολικός κήπος και ο λαχανόκηπος στην αυλή του 2oυ Γυμνασίου Βόλου» επιλέχθηκε μέσα στα (10) καλύτερα εκπαιδευτικά σενάρια! Ο Διαγωνισμός ο οποίος τελεί υπό την αιγίδα του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής και του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, αφορούσε την ανάπτυξη εκπαιδευτικών σεναρίων με θέμα: «Σχολικοί κήποι και παρτέρια: Παραγωγή και διάθεση αγροτικών προϊόντων».Οι εκπαιδευτικοί των οποίων το σενάριο διακρίθηκε θα έχουν τη δυνατότητα να συμμετάσχουν σε ένα θερινό σχολείο που θα γίνει στην Κρήτη, στο διάστημα 21-24 Ιουνίου 2015, με θέμα «Πράσινες δράσεις και σχολικοί κήποι», με καλυμμένα τα έξοδα μετάβασης και διαμονής τους.Το εκπαιδευτικό σενάριο, «Ο Σχολικός κήπος και ο λαχανόκηπος στην αυλή του 2oυ Γυμνασίου Βόλου»   έχει ως σκοπό τον περιβαλλοντικό αλφαβητισμό (environmental literacy), την καλλιέργεια των  ικανοτήτων και δεξιοτήτων   από τους μαθητές, καθώς και πως να αντιλαμβάνονται την σχέση του ανθρώπου με το περιβάλλον και πως μπορούν ν ερμηνεύουν τα διάφορα περιβαλλοντικά προβλήματα έτσι ώστε να προβαίνουν σε διάφορες δράσεις διατήρησης ,αποκατάστασης η βελτίωσης της ποιότητας αυτών των συστημάτων ,δίνοντας έμφαση στην καλλιέργεια  της ατομικής ευθύνης σε συνάρτηση με τις αξίες της κοινωνικής αλληλεγγύης και της  κοινωνικής συνοχής, αξίες που μπορούν να διασφαλίσουν πρωταρχικά δικαιώματα όπως την ελευθερία, την ισότητα,  την οικολογική βιωσιμότητα και τον σεβασμό στα ανθρώπινα δικαιώματα γενικότερα.Ο σχολικός κήπος αναδεικνύεται ως ένα πολυσχιδές περιβάλλον μάθησης, που ικανοποιεί τις βασικές αρχές των αλληλεπιδραστικών θεωριών μάθησης, ανταποκρίνεται στις σύγχρονες τάσεις της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και προωθεί βασικές επιδιώξεις της σύγχρονης εκπαίδευσης. Ωστόσο, ένας σχολικός κήπος είναι ο τρόπος δραστηριοποίησης των μαθητών και η υλοποίηση των κατάλληλων δραστηριοτήτων που θα μετατρέψει το σχολικό κήπο σε καινοτόμο χώρο μάθησης.

Κατά το σχολικό έτος 2015-16 ξεκίνησε η υλοποίηση της δημιουργίας του νέου μας ανθόκηπου δίπλα στον λαχανόκηπο,  Ένα πρόγραμμα με το οποίο φιλοδοξούμε να δημιουργήσουμε ένα ζωντανό χώρο γνώσης, δράσεων και νέων ερεθισμάτων στην αυλή του σχολείου μας. Στόχος μας ειναι να κάνουμε το σχολείο μας πιο ελκυστικό και να δώσουμε χρώμα στον  αύλειο χώρο του σχολείου μας .Οι προγραμματισμένες δράσεις για το φετινό σχολικό έτος 2015-2016 έχουν ξεπεράσει τις προσδοκίες μας καθώς πραγματοποιήθηκαν ήδη οι ακόλουθες δράσεις:

• Περισσότερη διαμόρφωση του αύλειου χώρου του σχολείου μας
  •     Δημιουργία ανθόκηπου με  τη χρήση ανακυκλώσιμων υλικών (λάστιχα και ξύλινες παλέτες)
  •     Εικαστική παρέμβαση στους τοίχους και τις μάντρες του σχολείου μας, ζωγραφίζοντας την μαργαρίτα της αειφορίας μέσα στον λαχανόκηπο
  •     Δημιουργία τράπεζας παραδοσιακών σπόρων
  •     Συνεργασία με άλλα σχολεία ( όπως το 12ο Δημοτικό Περιστερίου )που έχουν σχολικούς κήπους
  •     Φυτέψαμε καλλωπιστικά φυτά, δέντρα, αρωματικά φυτά και λαχανικά,

Το link του Εκπαιδευτικού σεναρίου για το 2ο Γυμνάσιο Βόλου με τίτλο : ΄΄Ομορφαίνοντας την αυλή του σχολείου μας  ΄΄,                                                                                                            http://tools.inspiringscience.eu/delivery/view/index.html?id=1d1723a59e4541269fddb61f20d9c149&t=p