Recycle With STEAM (Επίδειξη μόδας από ανακυκλώσιμα υλικά)

Στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού προγράμματος e twinning” Recycle With STEAM¨” μαθητές/τριες από χώρες της Ευρώπης διοργανώνουν επίδειξη μόδας

και σχεδιάζουν αξεσουάρ και ρούχα από ανακυκλώσιμα υλικά. Στόχος είναι η ευαισθητοποίηση της κοινωνίας σχετικά με τη σημασία της ανακύκλωσης,

της περιβαλλοντικής συνείδησης και της αειφορίας.

fashion1       fashion2

fashion3       fashion4

Τα logo μας

Δείτε το δικό μας λογότυπο που δημιουργήσαμε για το ευρωπαϊκό eTwinning project με τίτλο “Gods and myths:Virtual museum 2024”.

logo                    21

Στη συνέχεια ψηφίσαμε διαδικτυακά το αγαπημένο μας λογότυπο αφού είδαμε και αυτά που δημιούργησαν με πολλή φαντασία τα υπόλοιπα σχολεία……

56 logo                 56 logo2                         56 logo3

…..και αυτό ήταν το λογότυπο που πήρε τους περισσότερους ψήφους!!!

56 logo4

Το συνεργατικό μας βιβλίο με το κροατικό σχολείο

Δείτε το αποτέλεσμα της συνεργασίας μας με το κροατικό σχολείο για τον μύθο της Ίριδας!

12

Recycle with Steam- Common song

δημιουργούν ένα κοινό τραγούδι για τη σπουδαιότητα της ανακύκλωσης.

Διαγωνισμός για καλύτερο λογότυπο Ανακύκλωσης

Οι μαθητές της Ευρώπης στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος e twinning ”Recycle with Steam”

διαγωνίστηκαν και ψήφισαν (dotstorming)για το καλύτερο λογότυπο . Συγχαρητήρια σε όλους αλλά και στον νικητή!

Screenshot 165        Screenshot 166

Τα logo των μαθητών μας

Δημιουργήσαμε τα δικά μας λογότυπα για το ευρωπαϊκό eTwinning project με τίτλο “Recycle with Steam”. Τα λογότυπα αυτά αντιπροσωπεύουν τη δέσμευσή μας στην ανακύκλωση και τη δημιουργικότητά μας στην προώθηση της βιώσιμης χρήσης των πόρων. Μέσω αυτού του έργου, συνεργαζόμαστε με σχολεία από διάφορες χώρες της Ευρώπης για να μοιραστούμε ιδέες, να ανταλλάξουμε εμπειρίες και να ενισχύσουμε την αντίληψή μας για τη σημασία της ανακύκλωσης στη σύγχρονη κοινωνία μας.

Ανακύκλωση:” Ένας συνεργατικός Χάρτης Ιδεών”

Οι μαθητές της Ευρώπης συνεργάζονται για τη δημιουργία ενός συνεργατικού χάρτη ιδεών που αναδεικνύει τη σημασία της ανακύκλωσης στη ζωή μας. Μέσω του εργαλείου google it, μπορούν να μοιραστούν ιδέες, προτάσεις και βέλτιστες πρακτικές για την προαγωγή της ανακύκλωσης και τη διατήρηση του περιβάλλοντος. Αυτή η πρωτοβουλία αντικατοπτρίζει τη δέσμευσή τους  για τη δημιουργία μιας πιο βιώσιμης κοινωνίας και για την προστασία του περιβάλλοντός μας για τις μελλοντικές γενιές.

Screenshot 163 768x347 1

concept_map

Pick it up: Το κοινό μας τραγούδι

Οι μαθητές/τριες από 31 σχολεία της Ευρώπης συνεργάζονται για να δημιουργήσουν ένα κοινό τραγούδι που αναδεικνύει τη σπουδαιότητα της ανακύκλωσης. Μέσα από αυτό το μουσικό έργο, εκφράζουν τις απόψεις τους, μοιράζονται μηνύματα ενθάρρυνσης και προάγουν την ευαισθητοποίηση για τον σεβασμό και την προστασία του περιβάλλοντος. Μέσα από τη δημιουργική διαδικασία της μουσικής, επιδιώκουν να εμπνεύσουν τους συμμαθητές τους και την ευρύτερη κοινότητα να αναλάβουν δράση για την αειφόρο διαχείριση των πόρων μας.

23

Συνεργατικό ημερολόγιο

Οι μαθητές από όλη την Ευρώπη στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος ”Recycle with Stem”ενέπνευσαν τη φαντασία τους και δημιούργησαν σλόγκαν για την ανακύκλωση, αναδεικνύοντας τη δέσμευσή τους προς ένα πιο βιώσιμο μέλλον. Παράλληλα, συνεργάστηκαν για τη δημιουργία ενός συνεργατικού ημερολογίου που περιέχει τα σλόγκαν τους, με σκοπό να διαδώσουν το μήνυμά τους για τη σημασία της ανακύκλωσης και της προστασίας του περιβάλλοντος. Με αυτόν τον τρόπο,  έδειξαν ότι η δύναμη της συνεργασίας μπορεί να οδηγήσει σε θετικές αλλαγές για τον πλανήτη μας.

13                      14