Οι Μηχανολογικές Κατασκευές Πλοίου – Σχέδιο με Η/Υ, είναι εργαστηριακό μάθημα (5 ώρες/εβδομάδα) που διδάσκεται στην Γ’ τάξη του Ναυτιλιακού τομέα των ΕΠΑΛ. Η διδασκαλία του μαθήματος χωρίζεται σε δύο σκέλη, τις μηχανολογικές κατασκευές πλοίου και το σχέδιο με Η/Υ. Το πρώτο σκέλος διδάσκεται στο μηχανουργείο με την κατασκευή δοκιμίων στις εργαλειομηχανές και στο εργαστήριο ΜΕΚ, το δεύτερο σκέλος σε αίθουσα ηλεκτρονικών υπολογιστών με την βοήθεια λογισμικού σχεδίασης (CAD).

Στόχος του μαθήματος:

• Να εφαρμόζουν οι μαθητές τα απαιτούμενα μέτρα ασφάλειας και να χρησιμοποιούν τα κατάλληλα μέσα ατομικής προστασίας
  • Να αποκτήσουν βασικές δεξιότητες στη μηχανολογία
  • Να γνωρίσουν τον χειρισμό των εργαλειομηχανών
  • Να κατεργάζονται μηχανολογικά εξαρτήματα
  • Να ασκηθούν σε όλα τα είδη συγκολλήσεων
  • Να γνωρίζουν τον σχεδιασμό ενός μηχανολογικού εξαρτήματος
  • Να αποκτήσουν τις βασικές γνώσεις των εργαλειομηχανών CNC

Η διδακτέα-εξεταστέα ύλη του Πανελλαδικώς εξεταζόμενου μαθήματος «Ναυτικές Μηχανές» καθορίζεται ως εξής:

• ΚΕΦΑΛΑΙΟ 1. Κατάταξη και στοιχειώδης περιγραφή λειτουργίας των εμβολοφόρων ΜΕΚ.
  • ΚΕΦΑΛΑΙΟ 2.  Στοιχειώδης περιγραφή των βασικών τμημάτων εμβολοφόρων ΜΕΚ.
  • ΚΕΦΑΛΑΙΟ 3. Βασικές λειτουργίες των εμβολοφόρων ΜΕΚ.
  • ΚΕΦΑΛΑΙΟ 6. Δίκτυα των εμβολοφόρων Ναυτικών Πετρελαιομηχανών.
  • ΚΕΦΑΛΑΙΟ 12. Ισχύς – Απόδοση – Διαγράμματα.

Τα βιβλία είναι διαθέσιμα και στον δικτυακό τόπο του Ιδρύματος Ευγενίδου με τους όρους και περιορισμούς που περιγράφονται στους όρους χρήσεις του ιστοχώρου:

Ι.  Μηχανές Εσωτερικής Καύσεως – τόμος Α’

ΙΙ.  Μηχανές Εσωτερικής Καύσεως – τόμος Β’

Οι μαθητές να γνωρίζουν και να περιγράφουν:

1. α) τις εγκαταστάσεις που χρησιμοποιούνται για τη συντήρηση των προμηθειών και εφοδίων στο πλοίο,
    β) τις μεθόδους και τους τύπους δεξαμενών μεταφοράς του υγροποιημένου φυσικού αερίου και των υγροποιημένων αερίων παραγώγων πετρελαίου
  2. α) τις βασικές αρχές του κλιματισμού-αερισμού,
    β) τα κύρια μέρη μιας κλιματιστικής εγκατάστασης

Το βιβλίο Ψυκτικές και Κλιματιστικές εγκαταστάσεις – Αερισμός
είναι διαθέσιμο και στον δικτυακό τόπο του Ιδρύματος Ευγενίδου με τους όρους και περιορισμούς που περιγράφονται στους όρους χρήσεις του ιστοχώρου.

Αντλίες, να γνωρίζουν οι μαθητές και να περιγράφουν:

α) τους τύπους και τις κατηγορίες,
β) τα βασικά μέρη,
γ) τη λειτουργία,
δ) τα χαρακτηριστικά,
ε) τις βλάβες και τη συντήρηση,
ε) τους τρόπους στεγανοποίησης,
στ) τους τύπους που χρησιμοποιούνται στα πλοία.

Το βιβλίο Αντλίες είναι διαθέσιμο στον δικτυακό τόπο του Ιδρύματος Ευγενίδου με τους όρους και περιορισμούς που περιγράφονται στους όρους χρήσεις του ιστοχώρου

Μετά την ολοκλήρωση της διδασκαλίας του μαθήματος, οι μαθητές και οι μαθήτριες θα πρέπει να έχουν αποκτήσει τις θεωρητικές και πρακτικές γνώσεις:

α) των μηχανημάτων και συσκευών που εξυπηρετούν τις εγκαταστάσεις του πλοίου,
β) για το σκοπό και το ρόλο που επιτελούν,
γ) των λειτουργιών, συντηρήσεων και επισκευών των μηχανημάτων και συσκευών,
δ) των δικτύων, το ρόλο και τον σκοπό του επιτελούν στις εγκαταστάσεις του πλοίου,
ε) των συστημάτων αδρανοποίησης δεξαμενών υγρού φορτίου, το σκοπός και τη διαδικασία
αδρανοποίησης αυτών,
ζ) για την λειτουργία τις ψυκτικής και κλιματιστικής εγκατάστασης,
η) των διαφόρων συσκευών και εξαρτημάτων τις εγκατάστασης και
θ) των διαφόρων τύπων χρήσης στα πλοία.