Οι ποιητές εμπνέονται από τον έρωτα

Ό έρωτας υπήρξε ανέκαθεν μεγάλη πηγή έμπνευσης για κάθε μορφή τέχνης. Πολλοί είναι οι Έλληνες ποιητές που εμπνεύστηκαν από την δύναμη του έρωτα και συνέθεσαν ανυπέρβλητα ποιητικά έργα.

Γιάννης Ρίτσος

Ο Γιάννης Ρίτσος (Μονεμβασιά, 1 Μαΐου 1909 – Αθήνα, 11 Νοεμβρίου 1990) ήταν ένας από τους σπουδαιότερους Έλληνες ποιητές με διεθνή φήμη και ακτινοβολία. Δημοσίευσεπάνω από εκατό ποιητικές συλλογές και συνθέσεις, είκοσι δύο μυθιστορήματα, 1 θεατρικό έργο και μελέτες. Τα έργα του συμπληρώνουν πολλές μεταφράσεις, χρονογραφήματα και άλλα δημοσιεύματα. Αρκετά από τα έργα του έχουν μεταφραστεί σε ξένες γλώσσες.. Υπήρξε μέλος του Κομμουνιστικού Κόμματος Ελλάδας και της Ενιαίας Δημοκρατικής ΑριστεράΓ. Ρίτσοςς όταν το ΚΚΕ βρισκόταν στη παρανομία. Διαβάστε όλο το άρθρο »

1ο ΓΕΛ Χανίων

Το 1 ο   Λύκειο Χανίων είναι το ιστορικότερο σχολείο δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στην πόλη των Χανίων με περισσότερα από 125 χρόνια σχολικής ιστορίας. Αποτελεί τη συνέχεια του “Ελληνικού Γυμνασίου Χανίων”,  που ιδρύθηκε το 1883 και του πρώην 2ου Λυκείου Χανίων. Μέχρι το Σεπτέμβριο του 2005, το 1ο Λύκειο Χανίων στεγάζονταν στο ιστορικό κτίριο δίπλα στη Δημοτική Αγορά και το 2ο Λύκειο Χανίων στην οδό Κοραή. Το 2005 έγινε η συγχώνευση και μεταφορά των δύο σχολείων στην περιοχή ΑΒΕΑ της Νέας Χώρας. Στις αίθουσες του σχολείου μας φοίτησαν μαθητές όπως ο Ελευθέριος Βενιζέλος, ο ποιητής Κωνσταντίνος Καρυωτάκης και ο Αλέξης Μινωτής.