• Ρολόι

• Απρίλιος 2024

Σχέδια μαθήματος

Δεν μου είναι καθόλου εύκολο να γράψω ένα σχέδιο μαθήματος. Η ενότητα αυτή γεννήθηκε μέσα από την ανάγκη μου να μοιραστώ την μικρή μου εμπειρία μέσα από το σχολικό εργαστήριο. Μάλλον θα ήθελα πολύ να το είχε κάνει και κάποιος άλλος για μένα στην αρχή τουλάχιστον. Μου αρέσει πολύ να βλέπω  την οπτική των άλλων  στον σχεδιασμό ενός μαθήματoς και με αυτόν τον τρόπο να βελτιώνομαι και εγώ η ίδια. Η ενότητα αυτή θα εμπλουτίζεται συνεχώς κατά την διάρκεια της σχολικής χρονιάς με καλές πρακτικές. Περιμένω και τις δικές σας ιδέες, παρατηρήσεις και σχόλια.

Παιχνίδια γνωριμίας

Τρόποι για να γνωριστείτε με τους μαθητές σας και να σπάσετε τον πάγο στην αρχή!!

Αναπαράσταση δικτύου υπολογιστών

Βιωματικό παιχνίδι του προτείνεται στο βιβλίο του δασκάλου για την Γ΄τάξη στο μάθημα «Μελέτη Περιβάλλοντος» στην ενότητα 8 – Επικοινωνούμε και ενημερωνόμαστε στο κεφάλαιο 5: Το διαδίκτυο ένας πολύπλοκός κόσμος!

Πρεσβευτές για την ασφάλεια στο διαδίκτυο

Δημιουργείστε μια αφίσα, μια παρουσίαση ή ένα βίντεο για την Παγκόσμια μέρα Ασφάλειας στο Διαδίκτυο τον Φεβρουάριο.(Γ΄-Δ΄-Ε΄-ΣΤ΄ Τάξη)