• Ρολόι

• Απρίλιος 2024

Επιμόρφωση

Στην ενότητα αυτή θα βρείτε υλικό επιμορφώσεων εκπαιδευτικών πληροφορικής και ότι νεότερο πέφτει στην αντίληψη μου.

Την Τρίτη 27 Μαρτίου 2012 πραγματοποιήθηκε  επιμορφωτική ημερίδα με θέμα “Η Πληροφορική στην Εποχή του Νέου Σχολείου” .Η Ημερίδα συνδιοργανώθηκε από το ΠΑΚΕ Πληροφορικής, την Περιφερειακή Διεύθυνση Α’/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης και τους Σχολικούς Συμβούλους Πληροφορικής Κεντρικής Μακεδονίας.

Δείτε τις παρουσιάσεις εδώ.

Υλικό ημερίδας “Ημέρα Γνώσης: εκπαίδευση εκπαιδευτικών στο Ασφαλές Διαδίκτυο”

Κατεβάστε το εγχειρίδιο “Μαθαίνω να σερφάρω δημιουργικά και με ασφάλεια – Τα πρώτα βήματα”

Κατεβάστε το εγχειρίδιο “Μαθαίνω να σερφάρω δημιουργικά και με ασφάλεια – Για προχωρημένους”

Οδηγός για την επιμόρφωση των εκπαιδευτικών πληροφορικής που θα διδάξουν στα 800 ολοήμερα δημοτικά σχολεία με Ενιαίο Αναμορφωμένο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα (ΕΑΕΠ).

Νέο πιλοτικό πρόγραμμα σπουδών στο Επιστημονικό Πεδίο: Πληροφορική και Νέες Τεχνολογίες.

Δείτε εδώ τα βασικότερα εργαλεία του web2.0 για τη σχολική τάξη,οδηγίες για τη χρήση τους και χρήσιμους συνδέσμους.