Μια μέρα σε ένα φινλανδικό σχολείο

Όλοι μας λίγο πολύ έχουμε ακούσει πολλά θετικά σχόλια για το φινλανδικό εκπαιδευτικό σύστημα. Το σύστημα εκπαίδευσης της Φινλανδίας θεωρείται πρότυπο και παράδειγμα προς μίμηση για όλες τις δυτικές χώρες του κόσμου. Επειδή όμως οι περισσότεροι δεν έχουμε την ευκαιρία να επισκεφθούμε τη μακρινή σκανδιναβική χώρα ώστε να διαμορφώσουμε άποψη ιδίοις όμμασι, σας παραθέτω ένα βίντεο στο οποίο μπορείτε να παρακολουθήσετε πώς είναι μια τυπική μέρα σε ένα σχολείο της Φινλανδίας. Πατήστε

.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μια μέρα σε ένα φινλανδικό σχολείο

Ο Στέλιος Πελασγός στο Γυμνάσιο Πρώτης

Στα πλαίσια προγράμματος αγωγής υγείας που  υλοποιείται κατά τη φετινή χρονιά στο Γυμνάσιο Πρώτης, την Τετάρτη 26 Νοεμβρίου 2014 πραγματοποιείται εκδήλωση με καλεσμένο το Στέλιο Πελασγό.  Ο Στέλιος Πελασγός είναι  ιστορητής, Δρ. Παιδαγωγικής, συγγραφέας, καλλιτεχνικός διευθυντής Διεθνούς φεστιβάλ αφήγησης Κοζάνης και Αθηνών.

Ο Σ. Πελασγός ξεκίνησε την αναβίωση της τέχνης της προφορικής λογοτεχνίας και αφήγησης (storytelling) στην Ελλάδα το 1991 και από τότε ταξιδεύει σε όλη την Ελλάδα και την Ευρώπη δίνοντας παραστάσεις αφήγησης λαϊκών ιστοριών, παραμυθιών, μύθων αλλά και σύγχρονων δημιουργιών προφορικής λογοτεχνίας.

Οι ιστορίες του αλλάζουν αποχρώσεις για να ταιριάξουν με το φως και τον τόπο, με την ηλικία, τους φόβους και τα όνειρα των ανθρώπων που τις απολαμβάνουν. Στο τέλος πάντοτε φροντίζει να μένει στο στόμα μια γεύση χαράς, εμπιστοσύνης κι ελπίδας για την επόμενη μέρα που θα ξημερώσει.

Έχει δώσει παραστάσεις αφήγησης σε θέατρα και πλατείες χωριών, σε καταυλισμούς τσιγγάνων και σε μουσεία, σε ωδεία και σε λεωφορεία, σε ελληνιστικά ερείπια και βυζαντινές εκκλησίες, σε παλάτι ιπποτών στην Μάλτα και σε κρύπτη μοναχών στην Βυρηττό, σε γάμους και σε φυλακές, σε jazz club και σε γηροκομεία, σε κήπους στην Γαλλία και σε πανεπιστημιακά ιδρύματα στην Βαρσοβία,  σε οθωμανικά λουτρά στην Πάφο και σε μεσαιωνικά παλάτια στην Λευκωσία, σε σχολεία και σε μπαράκια.

Κληρονόμησε την τέχνη του από την γιαγιά του, την Δήμητρα από την Ελευσίνα. Μετά από περιπλάνηση και σπουδές στους δρόμους της φιλολογίας, του σωματικού θεάτρου, της παιδαγωγικής και της ψυχολογίας βρήκε το δρόμο των ιστορητών στη Γαλλία δίπλα σε μάστορες του λόγου. Ο δρόμος αυτός τον έφερε πίσω σε ελληνικά χωριά και πολιτείες δίπλα σε λαϊκούς αφηγητές και σοφούς σαλούς όπου συνεχίζει τη μαθητεία του.

Έτσι οι μαθητές του Γυμνασίου Πρώτης θα έχουν την ευκαιρία, την προσεχή Τετάρτη να μυηθούν στον κόσμο των παραμυθιών, να προβληματιστούν για διάφορα ζητήματα και να διαμορφώσουν στάσεις ζωής και αξίες μέσα από τις αφηγήσεις του Στέλιου Πελασγού.

Περισσότερες πληροφορίες για τον καλλιτέχνη θα βρείτε στην προσωπική του ιστοσελίδα πατώντας εδώ.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ο Στέλιος Πελασγός στο Γυμνάσιο Πρώτης

Καλημέρα κόσμε!