Περιβάλλον και ανανεώσιμες πηγές ενέργειας

Η σημασία των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας θα πρέπει να αναδεικνύεται από το δημοτικό σχολείο. Ο πειραματισμός είναι μια άριστη πρακτική. Τα παιδιά πρέπει να δημιουργήσουν πειραματικές διαδικασίες που δίδουν έμφαση στην αξιοποίηση των ανεξάντλητων πηγών ενέργειας και ταυτόχρονα να τις συνδέσουν με καταστάσεις της ζωής.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Περιβάλλον και ανανεώσιμες πηγές ενέργειας

Ανανεώσιμες πηγές ενέργειας

Οι ανανεώσιμες πηγές ενέργειας είναι πολύ σημαντικές στην προστασία του περιβάλλοντος. Η σημασία τους και η χρ΄ηση τους στην καθημερινή ζωή πρέπει να διδάσκεται με πειραματικές διαδικασίες στις μεγάλες τάξεις του δημοτικού σχολείου. Η κατασκευή ηλιακού οχήματος είναι μια καλή πρακτική που αναδεικνύει τη σημασία της ηλιακής ενέργειας στην καθημερινότητα του ανθρώπου.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ανανεώσιμες πηγές ενέργειας

moodle

wordle

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο moodle

Summer is coming!!!

Μια ακόμη σχολική χρονιά φτάνει στο τέλος της. Μια ωραία και δημιουργική χρονιά που φέτος είχε και moodle με αρκετές εργασίες. Οι συμμαθητές καταλαβαίνουν! Θα ήθελα λοιπόν να ευχηθώ σε όλους μας ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ και καλή ξεκούραση!!

summer

HAVE A GREAT SUMMER!!!!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Summer is coming!!!