Νεοελληνική γλώσσα Β γυμνασίου

Νεοελληνική γλώσσα β γυμνασίου

Στο άρθρο αυτό θα βρείτε ασκήσεις και παραθέματα για το μάθημα της Νεοελληνικής γλώσσας της β γυμνασίου.

Συγγραφείς

Καζαντάκης

Γεωργίου

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Νεοελληνική γλώσσα Β γυμνασίου

Ποσοστά

Μετατροπή κλάσματος σε ποσοστό

Εύρεση ποσοστού

Εύρεση αρχικής τιμής

Εύρεση τελικής τιμής

Κατηγορίες: Α γυμνασίου, Ασκήσεις, Μαθηματικά | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ποσοστά

Πυθαγόρειο θεώρημα

Σε κάθε ορθογώνιο τρίγωνο το τετράγωνο της υποτεινούσης ισούται με το άθροισμα των τετραγώνων των δύο κάθετων πλευρών του.

Ασκήσεις

Κατηγορίες: Β γυμνασίου, Θεωρία, Μαθηματικά | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πυθαγόρειο θεώρημα

Κλάσματα

Ασκήσεις στα κλάσματα (απλοποίηση)

Ασκήσεις στα κλάσματα (πράξεις: πρόσθεση, αφαίρεση, πολλαπλασιασμός και διαίρεση)

Ασκήσεις στα κλάσματα (ισοδυναμία)

Κατηγορίες: Α γυμνασίου, Μαθηματικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Κλάσματα

Η εξέλιξη των υπολογιστών

Εδώ θα βρείτε χρήσιμες πληροφορίες και παρουσιάσεις για την εξέλιξη των υπολογιστών

Κατηγορίες: Α γυμνασίου, Πληροφορική | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η εξέλιξη των υπολογιστών

Ο μηχανισμός των Αντικυθήρων

Ο μηχανισμός των Αντικυθήρων υπήρξε ένας από τους αρχαιότερους αναλογικούς υπολογιστές.

Δείτε το στο slideshare.net
Κατηγορίες: Πληροφορική | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ο μηχανισμός των Αντικυθήρων

Πληροφορική: Το υλικό του υπολογιστή

img1_6

Υλικό

Το Υλικό Μέρος του Υπολογιστή

Ο υπολογιστής, όπως μπορείτε να παρατηρήσετε στο εργαστήριο του σχολείου σας, περιλαμβάνει διάφορα ξεχωριστά τμήματα που συνδέονται και συνεργάζονται μεταξύ τους, ώστε να λειτουργούν ως σύνολο. Τα τμήματα αυτά μπορεί να είναι μηχανικά ή ηλεκτρονικά εξαρτήματα ή ακόμη και ολόκληρες συσκευές (Εικόνα 2.1). Κάθε τμήμα συνεργάζεται με τα άλλα, ή ακόμη με κάποια από αυτά, ώστε να εκτελούνται όλες οι απαραίτητες λειτουργίες με ακρίβεια και ταχύτητα. Όλα τα τμήματα μαζί αποτελούν το Υλικό Μέρος ενός υπολογιστή ή, για την ακρίβεια, αποτελούν το υλικό ενός υπολογιστικού συστήματος. Γενικά, Υλικό Μέρος (Hardware) του υπολογιστή είναι τα μηχανικά και τα ηλεκτρονικά του μέρη, ό,τι δηλαδή μπορούμε να δούμε και να αγγίξουμε.

Συσκευές εισόδου – εξόδου

Oταν μία συσκευή μπορεί να στέλνει και να δέχεται δεδομένα από τον υπολογιστή, τότε χαρακτηρίζεται συσκευή εισόδου-εξόδου. Παράδειγμα συσκευής εισόδου-εξόδου είναι η οθόνη αφής. Οθόνες αφής μπορούμε να συναντήσουμε σε συσκευές αναζήτησης πληροφοριών στα αεροδρόμια ή σε κάποια μηχανήματα αυτόματης συναλλαγής που χρησιμοποιούνται στις Τράπεζες (ΑΤΜ – Αυτόματη Ταμειολογιστική Μηχανή).

Οι σημαντικότερες συσκευές εισόδου είναι:

• Πληκτρολόγιο. Είναι η πιο συνηθισμένη συσκευή, για να εισάγουμε δεδομένα και εντολές στον υπολογιστή με μορφή κειμένου. Εκτός από τα πλήκτρα γραμμάτων, αριθμών και συμβόλων υπάρχουν ειδικά πλήκτρα, για να δίνουμε κατευθείαν εντολές στον υπολογιστή π.χ. το πλήκτρο F1, το πλήκτρο Esc κ.ά.
  • Ποντίκι. Πήρε το όνομά του από το σχήμα του. Μας βοηθάει να δίνουμε εντολές στον υπολογιστή, επιτρέποντας μας κάθε φορά να επιλέγουμε εκείνες τις λειτουργίες που θέλουμε από αυτές που απεικονίζονται στην οθόνη.
  • Σαρωτής. Με τη βοήθεια του σαρωτή μετατρέπονται φωτογραφίες, εικόνες και κείμενα σε ηλεκτρονική μορφή και εισάγονται στον υπολογιστή για επεξεργασία.

Οι σημαντικότερες συσκευές εξόδου είναι

• Οθόνη. Σ’ αυτήν εμφανίζονται αποτελέσματα από τις διάφορες μορφές επεξεργασίας που εκτελεί ο υπολογιστής. Υπάρχουν οθόνες διαφόρων μεγεθών και κατηγοριών, ανάλογα με την τεχνολογία που χρησιμοποιείται για την κατασκευή τους. Εκτός από τις κοινές οθόνες υπάρχουν και οι οθόνες αφής, οι οποίες λειτουργούν ως συσκευές εισόδου-εξόδου.
  • Εκτυπωτής. Μας βοηθάει να τυπώνουμε σε χαρτί τις πληροφορίες που επιλέγουμε. Υπάρχουν εκτυπωτές διαφόρων τύπων, ανάλογα με την τεχνολογία που χρησιμοποιούν οι κατασκευαστές, όπως:

κρουστικός ή ακίδων (dot-matrix),
λέιζερ (laser) και
ψεκασμού μελάνης (inkjet).

Μπορείτε να παρακολουθήσετε το παρακάτω video

Για εξάσκηση:

ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ Α εν1.2 υλικό του υπολογιστή

Κατηγορίες: Θεωρία, Πληροφορική | Ετικέτες: , , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πληροφορική: Το υλικό του υπολογιστή

Καλημέρα κόσμε!

Κατηγορίες: Πληροφορική, Χωρίς κατηγορία | Ετικέτες: , | 1 σχόλιο