Ώρα για παραμύθι!

istockphoto 1279460648 170667a

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείς να βρεις και να διαβάσεις και να ταξιδέψεις μέσα από τα παραμύθια!

Κατηγορίες: Bιβλία- Φιλαναγνωσία | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ώρα για παραμύθι!

Aνακοίνωση

IMG 9742

Σας παρουσιάζουμε το αστέρι μας που είναι γεμάτο ευχές και ζωγραφιές των παιδιών για τη συμμετοχή του σχολείου μας στον διαγωνισμό του make a wish

IMG 9742

Κάνε μια ευχή!

Κατηγορίες: Aνακοινώσεις | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Aνακοίνωση

Χειμώνας

istockphoto 1279126216 170667a

Χειμώνιασε! Τι σκεφτόμαστε όταν ακούμε ΧΕΙΜΩΝΑΣ!

Ας ακούσουμε το τραγούδι του

Και τώρα ας δούμε τι κάνουν στο δάσος τα ζωάκια, ακούγοντας το παραμύθι και παίζοντας μετά!

Κατηγορίες: Xειμώνας | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Χειμώνας

Γιατί κλαίει ένα σύννεφο;

istockphoto 1211568371 612x612

Ένα σύννεφο που έβαλε τα κλάματα! Μπορείτε να φανταστείτε γιατί ένα σύννεφο μπορεί να κλαίει; Την απάντηση θα τη βρούμε στο παρακάτω παραμύθι της Σοφίας Μαντούβαλου

Το σύννεφο που έβαλε τα κλάματα

Το δικό σου σύννεφο τι μορφές παίρνει ,πόσα σχήματα αλλάζει με ένα φύσημα του ανέμου;

Δες τις εικόνες παρακάτω και φτιάξε τα δικά σου υπέροχα σύννεφα

images 3images 4 Δωρεάν φωτογραφία: sunser, κόκκινο, σύννεφο, ουρανό, ατμόσφαιρα, ήλιος, ο καιρόςimages 1

Κατηγορίες: Xειμώνας | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γιατί κλαίει ένα σύννεφο;

Χριστούγεννα γεμάτα με παραμύθια!

istockphoto 1150376924 170667a

Ξεκινάμε  να βρούμε τη μαγεία των Χριστουγέννων μέσα στις σελίδες των παραμυθιών. Ας βρούμε το αγαπημένο μας χριστουγεννιάτικο  παραμύθι και να το φέρουμε μαζί μας στην τάξη. Θα καθίσουμε κάτω από το δέντρο,θα ανάψουμε όλα τα λαμπάκια και κάθε ημέρα θα απολαμβάνουμε διαβάζοντας τα παραμύθια που θα φέρετε μαζί σας.

Κατηγορίες: Aνακοινώσεις | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Χριστούγεννα γεμάτα με παραμύθια!