Σταυρόλεξα και μάθηση

labs

Τα σταυρόλεξα αποτελούν έναν παιγνιώδη τρόπο αξιολόγησης των γνώσεων των μαθητών μας. Μέσω αυτού του παιχνιδιού προάγεται η κριτική σκέψη και εμπέδωση. Μπορούμε να επεξεργαστούμε την εμφάνιση του σταυρόλεξου, να το διαμοιράσουμε στους μαθητές μας, να το ενσωματώσουμε σε ιστολόγια ή ψηφιακές τάξεις, καθώς και να τα εκτυπώσουμε.

Η χρήση των σταυρολέξων ενισχύουν το λεξιλόγιο των μαθητών, βελτιώνουν την ορθογραφία, αναπτύσουν την κριτική σκέψη, ενισχύουν τους μαθητές να σκέφτονται με δημιουργικό τρόπο και αποτελούν μια διασκαδαστική και ελκυστική δραστηριότητα.

Για παράδειγμα, σε διδακτική παρέμβαση στο μάθημα Αρχές Οικονομίας, προκειμένου οι μαθητές να κατανοήσουν οτι οι οικονομικές ανάγκες ικανοποιούνται μέσω των οικονομικών αγαθών, επιλέχθηκε το σταυρόλεξο ως ψηφιακό εργαλείο μάθησης.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σταυρόλεξα και μάθηση

Καλημέρα κόσμε!