Πυθαγορας και η Μουσικη των Αριθμων (Ντοκιμαντέρ)

Το παρακάτω βίντεο είναι ένα ντοκιμαντέρ  που δείχνει ότι τα πάντα γύρω μας μπορεί να περιγραφούν με τα μαθηματικά.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πυθαγορας και η Μουσικη των Αριθμων (Ντοκιμαντέρ)

Όπου υπάρχει ομορφιά, υπάρχουν και Mαθηματικά.

Ο καθηγητής Morris Kline δήλωσε:

Ο Πρόκλος υποστήριζε πως όπου υπάρχουν τα Μαθηματικά εκεί υπάρχει ομορφιά, σήμερα μπορούμε να λέμε ότι όπου υπάρχει ομορφιά εκεί υπάρχουν Μαθηματικά.

Τα Μαθηματικά ή θα τα λατρέψεις ή θα τα μισήσεις. Δεν μπορεί να σου είναι αδιάφορα. Πολλοί άνθρωποι στο άκουσμα και μόνο της λέξης Μαθηματικά δυσανασχετούν. Πόσες φορές οι μαθητές μας, μας έχουν κάνει την ερώτηση «Και τι τα χρειαζόμαστε όλα αυτά κυρία στην ζωή μας; Για να μας ταλαιπωρείται;».

Ο λόγος που επέλεξα αυτό το θέμα είναι ακριβώς, για να δείξω ότι πράγματι σε όλα τα όμορφα πράγματα γύρω μας εμπεριέχονται τα μαθηματικά. Ο στόχος του μαθήματος είναι να δούμε πως συνδέονται τα Μαθηματικά με την τέχνη και που συναντάμε τα Μαθηματικά στη φύση. Θέλω να δείξω  στα παιδιά ότι τα μαθηματικά δεν είναι μόνο αριθμοί. Είναι μουσική, είναι ζωγραφική, είναι αρχιτεκτονική, είναι τα πάντα στη φύση γύρω μας.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Όπου υπάρχει ομορφιά, υπάρχουν και Mαθηματικά.

Καλημέρα κόσμε!

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το “Ιστολογείν”!