ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ MOODLE

ΓΝΩΣΤΙΚΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ: Νεοελληνική Λογοτεχνία

ΤΑΞΗ:Β Λυκείου

ΚΕΙΜΕΝΟ:Η τιμή και το χρήμα του Θεοτόκη

ΣΤΟΧΟΙ

Γενικοί διδακτικοί στόχοι:

• Να απολαύσουν οι μαθητές την ιδιαίτερη γοητεία του λογοτεχνικού κειμένου που πραγματεύεται πρόσωπα και δεδομένα μιας άλλης εποχής.
  • Να γνωρίσουν τον τρόπο γραφής του Θεοτόκη και τους κοινωνικούς προβληματισμούς που θέτει στο έργο του.

Ειδικοί γνωστικοί στόχοι:

• Να μπορούν να εντοπίσουν και να καταγράψουν  τα χαρακτηριστικά του ρεαλισμού και του νατουραλισμού.
  • Να μπορούν να επιχειρηματολογούν για τη ψυχογράφηση και την αληθοφάνεια των χαρακτήρων.
  • Να κατανοήσουν τον κοινωνικό προβληματισμό του έργου όπως προβάλλεται μέσα από τη σχέση ανθρώπου και κοινωνίας, τη σχέση ανθρώπου και χρήματος, τη θέση της γυναίκας, τους ανδρικούς και γυναικείους ρόλους και τη διαμόρφωση των χαρακτήρων ανάλογα με την κοινωνική τους προέλευση.
  • Να αξιοποιήσουν εξωκειμενικά στοιχεία, πχ κινηματογραφικές ταινίες εμπνευσμένες από τα έργα του, με στόχο την αισθητική απόλαυση και συναισθηματική προσέγγιση του έργου και μέσα από ηλεκτρονικά μέσα.
  • Να εξασκηθούν σε δραστηριότητες δημιουργικής γραφής(σύνταξη επιστολής ή  ημερολογίου)

Μαθησιακοί

• Να εξοικειωθούν με  την πληθώρα των πηγών γνώσης, των συμβατικών αλλά κυρίως των ψηφιακών, στον σύγχρονο κόσμο και να εξασκηθούν στην ιεράρχησή τους και στην κριτική τους αξιολόγηση.
  • Να εξοικειωθούν  με την ομαδοσυνεργατική διδασκαλία.
  • Να ασκηθούν στη βιωματική και διερευνητική μάθηση
  • Να καλλιεργήσουν   δεξιότητες  κριτικής αναζήτησης, επιλογής και διαχείρισης της κατάλληλης πληροφορίας στο διαδίκτυο και σε λογισμικά.
  • Να αποκτήσουν δεξιότητες παρουσίασης εργασίας με Power Point.

ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗ

• Ενεργητική πορεία προς τη μάθηση (διερευνητικό-ανακαλυπτικό μοντέλο) με τη χρήση των νέων τεχνολογιών
  • Ομαδοσυνεργατικό μοντέλο.

ΨΗΦΙΑΚΟ  ΥΛΙΚΟ

• Σχολικό βιβλίο Νεοελληνικής λογοτεχνίας  β’λυκείου
  • Ηλεκτρονικά λέξικά
  • Συνδέσεις σε σχετικές ιστοσελίδες
  • Ψηφιακά κείμενα
  • Powerpoint
  • Video(ταινία «η τιμή της αγάπης»)
Κατηγορίες: Γενικά | Γράψτε σχόλιο

Γειά σου Κόσμε!

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το “Ιστολογείν”!

Κατηγορίες: Γενικά | Γράψτε σχόλιο