Μουσείο Λούβρου: Η Κλοπή της Μόνα Λίζα

Μία από τις διασημότερες κλοπές στην ιστορία της Τέχνης!!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μουσείο Λούβρου: Η Κλοπή της Μόνα Λίζα

Περιβάλλον & Υγεία: Η σημασία της Διατροφής

Δείτε και διαβάστε το αρχείο που δημιουργήθηκε από το Ινστιτούτο Υγείας του Παιδιού για το Υπουργείο Υγείας, γιατί τις καλές συνήθειες τις μαθαίνουμε από μικροί!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Περιβάλλον & Υγεία: Η σημασία της Διατροφής

Η Τεχνολογία στην Εκπαίδευση: Δύο όψεις

Η τεχνολογία έχει εισβάλλει με δύναμη στην εκπαιδευτική διαδικασία, προσφέροντας αμέτρητες δυνατότητες και ευκαιρίες. Ωστόσο, η θετική χρήση της τεχνολογίας στην εκπαίδευση αμφισβητείται από ορισμένους.

Ένα από τα κύρια επιχειρήματα είναι ότι η τεχνολογία μπορεί να διαχωρίσει τους μαθητές από τον πραγματικό κόσμο και να μειώσει την κοινωνική τους αλληλεπίδραση. Οι μαθητές μπορεί να περνούν ατέλειωτες ώρες μπροστά σε οθόνες, αποκομίζοντας μια εικονική εμπειρία αντί να αλληλεπιδρούν με τους συμμαθητές τους σε πραγματικό περιβάλλον.

Ένα άλλο επιχείρημα είναι ότι η τεχνολογία μπορεί να οδηγήσει σε εξάρτηση και επιφανειακή μάθηση. Οι μαθητές μπορούν να γίνουν εθισμένοι στην εύκολη πρόσβαση σε πληροφορίες από το διαδίκτυο, αντί να εξελίσσουν τις δικές τους αναλυτικές και κριτικές ικανότητες. Επιπλέον, η γρήγορη συναίνεση και η άμεση απάντηση που προσφέρει η τεχνολογία μπορεί να απομακρύνει την ανάγκη για βαθύτερη σκέψη και κατανόηση.

Αν και υπάρχουν διάφορες απόψεις για τη θετική χρήση της τεχνολογίας στην εκπαίδευση, είναι σημαντικό να εξετάσουμε και τους πιθανούς κινδύνους και προκλήσεις που μπορεί να εγκυμονεί. Με σωστή καθοδήγηση και περιορισμό της τεχνολογικής εξάρτησης, μπορούμε να δημιουργήσουμε ένα ισορροπημένο περιβάλλον που αξιοποιεί τα οφέλη της τεχνολογίας, ενώ ταυτόχρονα διατηρεί τις ανθρώπινες συνδέσεις και τις ικανότητες επεξεργασίας πληροφοριών των μαθητών.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η Τεχνολογία στην Εκπαίδευση: Δύο όψεις

Ανάγκη Μέριμνας για τα Αδέσποτα στο Καρπενήσι

Το πρόβλημα των αδέσποτων – κυρίως σκυλιών – απασχολούσε από πάντα την πόλη του Καρπενησίου. Τον τελευταίο χρόνο γίνεται μια πιο οργανωμένη προσπάθεια για πιο ανθρώπινη και συστηματική διαχείριση των αδέσποτων στο Καρπενήσι από πλευράς Δήμου αλλά και φιλόζωων εθελοντών. Το παρακάτω βίντεο, έχει δημιουργηθεί, στα πλαίσια προώθησης αυτής της ιδέας καθώς και σχετική ιστοσελίδα, (http://adespotakiakarpenisi.weebly.com) για όσους ενδιαφέρονται!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ανάγκη Μέριμνας για τα Αδέσποτα στο Καρπενήσι

Το Σχολείο Πάει Σινεμά και βλέπει .. Βουβό Κινηματογράφο!

Η πρώτη ανάρτηση για μια εργασία που αφορά στον κινηματογράφο, σκέφθηκα να είναι και μια πρόταση για τους πιθανούς σινεφίλ συμμαθητές ( στο σεμινάριο του moodle) συναδέλφους. Ερευνήσαμε και είδαμε trailer  και αποσπάσματα από από την εποχή του βουβού κινηματογράφου και σας προτείνω ανεπιφύλακτα το Metropolis του Φριτς Λανγκ (1927), μια προφητική ταινία (ως προς το περιεχόμενο) με αισθητική και εφέ φιλμ επιστημονικής φαντασίας. Δείτε και την καταπληκτική αφίσα της!metropolis3

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το Σχολείο Πάει Σινεμά και βλέπει .. Βουβό Κινηματογράφο!