Επίσκεψη μελών του συλλόγου Αστρονομίας και Διαστήματος “Αστρολάβος” στο Μουσικό Σχολείο Άρτας

Την Τρίτη 20 Μαρτίου τα μέλη του Συλλόγου Αστρονομίας και Διαστήματος ΄Αστρολάβος΄ (8ο παράρτημα Βόλου), κ. Κατσώτης Βασίλης, Κατσικογιώργος Γιώργος, Τζούβας Δημήτρης, Τραχανάς Κώστας και Μανιώτης Βασίλης επισκέφθηκαν το Μουσικό Σχολείο Άρτας. Η επίσκεψη των μελών του Συλλόγου πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια της συμμετοχής του Σχολείου στην εκδήλωση για την  επίσκεψη του διακεκριμένου επιστήμονα στο χώρο της Αστρονομίας και της Διαστημικής Φυσικής κυρίου Σταμάτη Κριμιζή, το οποίο αποτελεί ένα εξαιρετικά σημαντικό γεγονός. Ο κ. Σταμάτης  Κριμιζής  είναι ο μόνος επιστήμονας στον κόσμο ο οποίος έχει ηγηθεί και συμμετάσχει στα πειράματα διαστημικής φυσικής που έχουν γίνει και στους εννέα πλανήτες του ηλιακού μας συστήματος.

Μεγάλος αριθμός των μαθητών του Λυκείου με την καθοδήγηση και τη βοήθεια των εκπαιδευτικών Παναγιώτη Γιαννούτσου και Μιχάλη Ντέμσια εργάζονται σκληρά για μεγάλο χρονικό διάστημα εντός και εκτός σχολείου με μοναδικό στόχο και σκοπό την άριστη και εξαιρετική εμφάνιση του Σχολείου στην εκδήλωση. Ο κ. Κατσώτης μίλησε στους μαθητές, οι οποίοι παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον, για την λαμπρή πορεία καθώς και την όλη προσφορά του λαμπρού επιστήμονα. Στη συνέχεια είχαν τη δυνατότητα να δουν και να μάθουν ενδιαφέροντα στοιχεία για τη λειτουργία ενός σύγχρονου τηλεσκοπίου από τον κ. Τζούβα και τέλος παρακολούθησαν τα συγκινητικά βίντεο του κ. Κατσικογιώργου που φτιάχτηκαν συγκεκριμένα για το Μουσικό Σχολείο.

Η ανυπομονησία και η προσμονή για την μεγάλη μέρα όλο και μεγαλώνει. Καλή επιτυχία σε όλους !

Γεωργία Τόλη

Εκπαιδευτικός του Μουσικού Σχολείου Άρτας