Συμμετοχή του Μουσικού Σχολείου στις εκδηλώσεις «Αμβρακικός ….ο μαγικός»

Το Σάββατο, 17 Σεπτεμβρίου 2016, το Μουσικό Σχολείο Άρτας συμμετείχε  στις εκδηλώσεις που διοργάνωσε στην Κόπραινα ο Δήμος Νικολάου Σκουφά  με θέμα «Αμβρακικός… ο μαγικός» και στόχο την ανάδειξη και προβολή  του  υδροβιότοπου της Ηπείρου.

ΜΣΑ_Αμβρακικός 1 ΜΣΑ_Αμβρακικός 2 ΜΣΑ_Αμβρακικός 3

Το Μουσικό Σχολείο, ως σχολείο ανοιχτό στην κοινωνία και ευαισθητοποιημένο σε περιβαλλοντικά θέματα, ανταποκρίθηκε στην πρόσκληση του Δήμου και συμμετείχε με ένα μουσικό σύνολο 25 μαθητών, το οποίο απέδωσε τραγούδια σε ποίηση Νίκου Καββαδία και μουσική Θάνου Μικρούτσικου και Γιάννη Σπανού, καθώς και τραγούδια σε μουσική και στίχους του Διονύση Τσακνή και του συγκροτήματος Τερμίτες. Την ενορχήστρωση και τη  διδασκαλία του μουσικού συνόλου είχαν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου κ. Δημοθεοδώρου Ευθαλία  και κ. Ντέμσιας Μιχάλης, ο οποίος είχε και τη διεύθυνση του συνόλου.

ΜΣΑ_Αμβρακικός 4 ΜΣΑ_Αμβρακικός 5 ΜΣΑ_Αμβρακικός 6

Ευχαριστούμε και συγχαίρουμε όλους τους μαθητές για την εξαιρετική τους εμφάνιση. Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τους μαθητές που, αν και αποφοίτησαν πέρυσι, συμμετείχαν με χαρά στην εκδήλωση.

ΜΣΑ_Αμβρακικός 7 ΜΣΑ_Αμβρακικός 8 ΜΣΑ_Αμβρακικός 9