Βασιλόπιτα

Μιας και ήρθαν οι γιορτές των Χριστουγέννων σας έχω έτοιμη τη συνταγή της βασιλόπιτας για να μπει γλυκά το 2019….

About moodle

Το Moodle (Modular Object Oriented Developmental Learning Environment) είναι ελεύθερο λογισμικό διαχείρισης μαθημάτων (Course Management System), ένα σύστημα διαχείρισης μάθησης Learning Management System (LMS) ή ένα σύστημα εικονικής μάθησης (Virtual Learning Environment – VLE), ή πιο απλά ένα πακέτο λογισμικού για τη διεξαγωγή ηλεκτρονικών μαθημάτων μέσω Διαδικτύου, που προσφέρει ολοκληρωμένες υπηρεσίες ασύγχρονης τηλεκπαίδευσης. Δημιουργήθηκε το 1999 από τον Αυστραλό Martin Dougiamas ως τμήμα του PhD του και σύμφωνα με αυτόν, έχει δημιουργηθεί πάνω στη φιλοσοφία του κοινωνικού δομητισμού. Το Moodle παρέχεται δωρεάν ως ελεύθερο λογισμικόλογισμικό ανοικτού κώδικα (κάτω από την GNU Public License) και μπορεί να τρέξει σε οποιοδήποτε σύστημα που υποστηρίζει PHP, ενώ έχει τη δυνατότητα να συνδυάζεται με πολλούς τύπους βάσεων δεδομένων (ιδιαίτερα MySQL). Χρησιμοποιείται κύριως για τις ανάγκες της ασύγχρονης τηλεκπαίδευσης. Μέχρι στιγμής έχει περισσότερους από 200.000 εγγεγραμμένους χρήστες και διατίθεται μεταφρασμένο σε περισσότερες από 75 γλώσσες.

Δημοσιεύθηκε την από ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΚΑΒΑΛΙΕΡΟΣ | Σχολιάστε

MOODLE 4485-5

Καλησπέρα συνάδελφοι

Καλώς ήλθατε στο ιστολόγιο  μου.

Αυτή την εποχή παρακολουθώ το εξ αποστάσεως πρόγραμμα επιμόρφωσης ,το οποίο βλέπετε ως τίτλο στο άρθρο μου.Νιώθω τυχερή, που κληρώθηκα σ’ αυτό κι έχω την ευκαιρία να μάθω νέες εφαρμογές , να γνωρίσω σύγχρονους τρόπους  εξερεύνησης κι ανακάλυψης της γνώσης μέσω των νέων τεχνολογιών ,αλλά και την εφαρμογή όλων αυτών στην πράξη, μέσω της πλατφόρμας του Μoodle. Το βρίσκω πολύ κατατοπιστικό και ενδιαφέρον. Στην αρχή με τρόμαξε η άγνοιά μου , ίσως και να με φόβισε η πρώτη επαφή, όμως σύντομα το ξεπέρασα με τον τρόπο διδασκαλίας του επιμορφωτή, αλλά και μετά την επεξεργασία της πλατφόρμας.

Θα με ενδιέφερε  ιδιαίτερα η άποψη σας ,αν το έχετε παρακολουθήσει και  τα οφέλη που αποκομίσατε.

Στο blog μου  χρησιμοποιώ το όνομα που με φωνάζουν, Ζωζεφίνα : zozefina’s blog

Σας ευχαριστώ  για το χρόνο σας

Ιωσηφίνα Μαρία Παλαμάρη

Δημοσιεύθηκε στη Moodle 2.0, Υλοποιήσεις Moodle | 1 σχόλιο

» Ο ΜΑΡΜΑΡΩΜΕΝΟΣ ΒΑΣΙΛΙΑΣ»

ΒΙΒΛΙΟΠΡΟΤΑΣΗ

*Ο ΜΑΡΜΑΡΩΜΕΝΟΣ ΒΑΣΙΛΙΑΣ*, ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΧΟΥΡΣΙΔΟΥ, ΕΚΔ. ΘΡΑΚΙΚΟΣ ΟΙΩΝΟΣ, ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗ

Πτυχία γονέων

Οι γονείς τα τελευταία χρόνια έχουν πάρα πολύ υψηλό επίπεδο μορφωτικό επίπεδο.