5 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΗΜΕΡΑ ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΗ ΣΤΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ

“Ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του. Κι όταν πια του διευκολύνει το πέρασμα, αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί, ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει δικές του γέφυρες.” ~ Ν. Καζαντζάκης

Η Παγκόσμια Ημέρα Εκπαιδευτικών δίνει την ευκαιρία να επικεντρωθεί η προσοχή του κόσμου στο σημαντικό ρόλο που διαδραματίζουν οι εκπαιδευτικοί στην οικοδόμηση ενός καλύτερου μέλλοντος για όλους τους μαθητές παγκοσμίως.

Προτάσεις βιβλίων για την παγκόσμια ημέρα εκπαιδευτικών θα βρείτε εδώ

4 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ Γιορτάζουν τα ζωάκια μας

Εσείς το ξέρατε ότι τα ζωάκια έχουν τη δική τους γιορτή;

Η 4η Οκτωβρίου έχει καθιερωθεί ως η Παγκόσμια Ημέρα των Ζώων. Γιορτάστηκε για πρώτη φορά το 1931 σε ένα συνέδριο περιβαλλοντιστών στην Φλωρεντία, ως ένας τρόπος για την ευαισθητοποίηση του κοινού και των ειδικών για τα υπό εξαφάνιση ζώα. Από τότε, η γιορτή διευρύνθηκε και περιλαμβάνει όλα τα είδη του ζωικού βασιλείου.

Παιδιά να θυμάστε ΠΑΝΤΑ ότι…

Αγαπάμε τα ζώα

Τα φροντίζουμε

ΔΕΝ ΤΑ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΜΕ

Ας γίνουμε φίλοι τους!!!!    https://video.link/w/OEDCc

1 Οκτωβρίου Λέμε Χρόνια Πολλά στον παππού και τη γιαγιά!!

1η ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

Η Παγκόσμια Ημέρα των Ηλικιωμένων, γνωστή και ως «Παγκόσμια Ημέρα για την Τρίτη Ηλικία» εορτάζεται κάθε χρόνο την 1η Οκτωβρίου. Υιοθετήθηκε από τη Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ το 1990, για να αποτίσει τον οφειλόμενο φόρο τιμής στους ηλικιωμένους, αλλά και να επισημάνει τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν.

Χθες στην τάξη μιλήσαμε για την Τρίτη ηλικία, αναφερθήκαμε στους δικούς μας παππούδες και γιαγιάδες και δεν υπήρξε μαθητής που δεν εξέφρασε την απέραντη αγάπη που τους έχει! Οι μαθητές που δεν γνώρισαν τον παππού και τη γιαγιά τους ή έχει «φύγει» κάποιος από τους δύο με νοσταλγία και με πολύ ωραία λόγια μοιράστηκαν μαζί μας όμορφες αναμνήσεις τους. Στο τέλος, φτιάξαμε καρτούλες, ακούσαμε τραγούδια και διαβάσαμε ποιήματα αφιερωμένα στους ανθρώπους της τρίτης ηλικίας.

Ν`αγαπάτε και να θυμάστε πάντα τον παππού και τη γιαγιά, παιδιά!!!!

Καλωσήρθατε!!!

Στον ιστότοπο αυτό θα βλέπετε νέα, δράσεις, δραστηριότητες των μαθητών του Δ`1 τμήματος του 8ου Δημοτικού Σχολείου Λιβαδειάς, καθώς και πληροφορίες σχετικά με τη σχολική κοινότητα!