no rotate image set no rotate image set no rotate image set no rotate image set

Βίντεο για τις παρανοήσεις της έννοιας της μεταβλητής στην Python

Συγγραφέας: | 12 Μαρτίου 2018
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Βίντεο για τις παρανοήσεις της έννοιας της μεταβλητής στην Python |

Το video παρουσιάζει τον τρόπο με τον οποίο χειριζόμαστε, αλλά και πως λειτουργούν οι μεταβλητές στην γλώσσα προγραμματισμού Python.

Από το σχολικό έτος 2015-2016 στο αναλυτικό πρόγραμμα των τάξεων Β’ και Γ’ της ειδικότητας της Πληροφορικής στα ΕΠΑ.Λ επιλέχθηκε η γλώσσα προγραμματισμού Python για την διδασκαλία του μαθήματος Προγραμματισμός Η/Υ. Το μάθημα αποτελεί και ένα από τα τέσσερα εξεταζόμενα μαθήματα στις Πανελλήνιες εξετάσεις των ΕΠΑ.Λ .

Οι παρανοήσεις σχετικά με την έννοια της μεταβλητής στον προγραμματισμό ηλεκτρονικών υπολογιστών είναι πολλές, με αποτέλεσμα οι μαθητές να χρειάζονται αρκετά μαθήματα για να καταφέρουν να την εμπεδώσουν σωστά. Το video αυτό προσφέρει τη δυνατότητα στον καθηγητή να βοηθήσει τους μαθητές του στην κατανόηση της έννοιας της μεταβλητής, προτείνωντας να το παρακολουθήσουν στο σπίτι τους όταν μελετούν και ασχολούνται με τις δραστηριότητες που τους έχουν ανατεθεί. Η παρακολούθηση του θα τους απαντήσει τυχόν απορίες που τους έχουν δημιουργηθεί χωρίς να περιμένουν το επόμενο μάθημα όπου θα συναντήσουν τον καθηγητή τους και θα μπορούν να τους τις απαντήσει. To video θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σε μια ακολουθία LAMS μαζί με δραστηριότητες για περαιτέρω μελέτη των μαθητών.

Συμμετοχή του ΕΠΑ.Λ Ναυπάκτου στο 8ο Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Συγγραφέας: | 7 Μαρτίου 2018
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Συμμετοχή του ΕΠΑ.Λ Ναυπάκτου στο 8ο Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας |

Οι μαθητές της Β’ τάξης του τομέα πληροφορικής του 1ου ΕΠΑ.Λ Ναυπάκτου χρησιμοποιώντας LEGO EV3 MAINSTORMS κατασκεύασαν ένα ρομπότ το οποίο μπορεί και κάνει αναρρίχηση σε σκαλοπάτια.

και ένα βίντεο για το πώς δουλεύει…

7ο Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας – 1ο ΕΠΑ.Λ Ναυπάκτου

Συγγραφέας: | 10 Μαρτίου 2017
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 7ο Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας – 1ο ΕΠΑ.Λ Ναυπάκτου |

Το σχολείο μας θα συμμετάσχει φέτος για πρώτη φορά στο Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας που διοργανώνεται για 7η συνεχή χρονιά στο Αγρίνιο. Θα συμμετέχει με δύο project, ένα από τον Τομέα Πληροφορικής στη Β’ τάξη και ένα από τα τμήματα Α1 και Α2 του σχολείου μας.

Το project που σας παρουσιάζουμε δημιουργήθηκε από τα τμήματα Α1 και Α2 του σχολείου μας, στα πλαίσια του μαθήματος “Ζώνη Δημιουργικών δραστηριοτήτων” με τον διδάσκοντα καθηγητή ΠΕ 19 Πληροφορικής Νοχό Μιχαήλ . Οι μαθητές κατασκεύασαν δύο αυτοκίνητα με τη χρήση μικροεπεξεργαστή arduino.

Photo 10-3-17, 9 04 43 πμ

Το πρώτο αυτοκίνητο έχει τηλεχειρισμό μέσω υπέρυθρων και μπορεί και κατευθύνεται με τη χρήση τηλεχειριστηρίου.

ir

Το δεύτερο αυτοκίνητο κινείται αυτόνομα και αποφεύγει τη σύγκρουση με εμπόδια χρησιμοποιώντας έναν αισθητήρα υπερήχων.

Photo 10-3-17, 9 04 19 πμ

Παγκόσμια Ημέρα Βουνού

Συγγραφέας: | 11 Δεκεμβρίου 2014
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παγκόσμια Ημέρα Βουνού |

Στα πλαίσια του Κοινωνικού Σχολείου τμήματα του 1ου ΕΠΑ.Λ Ναυπάκτου την 11-12-2014 επισκέφτηκαν το Κάστρο της Ναυπάκτου όπου τους μίλησε ο Δασάρχης Ναυπάκτου κ. Ράπτης.

bouno

Συνοδοί καθηγητές ήταν οι Μπεζαΐτη Βασιλική, Νούση Μαρία, Μπάλας Ιωάννης, Σταυρόπουλος Αναστάσιος και ο Νοχός Μιχάλης. Αιαθητή η απούσια της καθηγήτριας Αναστασιάδου Αθηνάς, διοργανώτρια της εκδήλωσης, λόγω ασθένειας.

Ένα υπέροχο τραγούδι

Συγγραφέας: | 21 Νοεμβρίου 2014
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ένα υπέροχο τραγούδι |
κάτω από: Χωρίς κατηγορία

Επίσκεψη στα πλαίσια του κοινωνικού σχολείου

Συγγραφέας: | 21 Νοεμβρίου 2014
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επίσκεψη στα πλαίσια του κοινωνικού σχολείου |

Παγκόσμια Ημέρα Τηλεόρασης 21 Νοεμβρίου

Οι μαθητές της Γ’ τάξης Πληροφορικής και Β’ τάξης Ηλεκτρονικών του 1ου ΕΠΑ.Λ Ναυπάκτου στα πλαίσια του Κοινωνικού Σχολείου επισκέφτηκαν τον τηλεοπτικό σταθμό Lepanto TV και το Μedia Lab της Δημόσιας Βιβλιοθήκης Ναυπάκτου.

tv-day

Δείτε το παρακάτω video PhotoStory2 το οποίο επιμελήθηκε η Καθηγήτρια Αγγλικών του σχολείου μας Αναστασιάδου Αθηνά, επίσης μαζί μας ήταν οι καθηγητές Νούση Μαρία και Τσουκαλάς Χριστόφορος