Εικαστικά στην τάξη

Συγγραφέας: ΜΑΜΑΚΟΥ ΜΥΡΣΙΝΗ | Κατηγορία Διάφορα επίκαιρα | , στις 11-02-2018

Το μάθημα των εικαστικών στην τάξη είναι σημαντικό στοιχείο μόρφωσης των μαθητών στα σχολεία.  Με τα εικαστικά, οι μαθητές κατακτούν δεξιότητες όπως να αποτυπώνουν νοήματα στην αισθητική τους διάσταση και να δημιουργούν αναπτύσσοντας την φαντασία τους. Η ζωγραφική πολλές φορές γίνεται και μέσο επικοινωνίας των μαθητών είτε με τους γονείς τους είτε με τους δασκάλους τους. Μέσα από αυτή τα παιδιά μαθαίνουν να εκφράζονται με έναν τρόπο μοναδικό. Γενικότερα η διδασκαλία της εικαστικής εκπαίδευσης είναι βασικό στοιχείο μόρφωσης του ανθρώπου και κατά συνέπεια οι μαθητές θα πρέπει πάντα να έχουν το προνόμιο να τη διδάσκονται.

Η ΧΡΗΣΗ ΤΩΝ ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΩΝ ΠΙΝΑΚΩΝ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ

Συγγραφέας: ΜΑΜΑΚΟΥ ΜΥΡΣΙΝΗ | Κατηγορία Διάφορα επίκαιρα | , στις 11-02-2018

Η χρήση των διαδραστικών πινάκων στα σχολεία γίνεται όλο και πιο απαραίτητη στην καθημερινή εκπαιδευτική διαδικασία. Η χρήση τους προσφέρει ένα ελκυστικό περιβάλλον εικόνας, ήχου και μουσικής και ταυτόχρονα πλήθος πληροφοριών στο διαδίκτυο βοηθώντας έτσι στην άμεση συμμετοχή των μαθητών στο μάθημα. Στην εποχή, όπου η τεχνολογία εξελίσσεται ραγδαία και καθίσταται απαραίτητη στην καθημερινότητα μικρών και μεγάλων, η χρήση των Τ.Π.Ε. καθημερινά στα σχολεία κρίνεται πια αναγκαία. Κάθε τάξη, κάθε σχολείου, θα πρέπει να είναι εξοπλισμένη με διαδραστικό πίνακα έτσι ώστε ο εκπαιδευτικός να έχει τη δυνατότητα να κάνει το μάθημα πιο εμπλουτισμένο, εύκολο και ελκυστικό για τους μαθητές του.

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ (9 Φεβρουαρίου)

Συγγραφέας: ΜΑΜΑΚΟΥ ΜΥΡΣΙΝΗ | Κατηγορία Παγκόσμιες Ημέρες | , στις 10-02-2018

Η παγκόσμια ημέρα ελληνικής γλώσσας είναι ημέρα μνήμης του εθνικού μας  ποιητή,  Διονυσίου Σολωμού. Με αφορμή τον εορτασμό της, προτείνω στους συναδέλφους της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, μια επίσκεψη στην δημοτική βιβλιοθήκη της περιοχής τους όπου οι μαθητές και οι μαθήτριες θα έρθουν σε επαφή και θα εξερευνήσουν την πολιτιστική κληρονομιά που κατέθεσαν τόσοι σπουδαίοι λογοτέχνες, επιστήμονες και ποιητές στις σελίδες των βιβλίων τους. Μια κληρονομιά που εμείς οι εκπαιδευτικοί καλούμαστε να ξεδιπλώσουμε στις τάξεις μας και να την προσφέρουμε ως βίωμα στους μαθητές μας. Για την ολοκλήρωση  αυτού του εορτασμού, η ανάγνωση και η ανάλυση του εθνικού μας ύμνου, όπως και μια αναφορά στη ζωή του εθνικού μας ποιητή , θα γινόταν μια μοναδική εμπειρία για τα παιδιά.