Είτε σας αρέσει το ποδόσφαιρο και η Μπ
άγιερν Μονάχου, είτε είστε λάτρης του καλού φαγητού και της μπύρας, στο Siountri School θα βρείτε ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα σπουδών στη γερμανική γλώσσα και κουλτούρα

Επειδή πέρα από τη μπύρα και τα λουκάνικα, η Γερμανία φημίζεται για τον πολιτισμικό της πλούτο και  την οικονομική της ευημερία, τολμήστε να γνωρίσετε καλύτερα τη γερμανική γλώσσα για να εκμεταλλευτείτε τις δυνατότητες που σας προσφέρει η χώρα και ο πολιτισμός της Γερμανίας.

Το Siountri School και οι άρτια εκπαιδευμένοι γερμανόφωνοι καθηγητές του θα σας συνοδέψουν στο ταξίδι αυτό μέσα σε ένα άψογα διαμορφωμένο περιβάλλον.  Η ουσιαστική καθοδήγηση του έμπειρου διδακτικού προσωπικού σε συνδυασμό με  τις σύγχρονες μεθόδους διδασκαλίας και τη χρήση διαδραστικών πινάκων – Smart boards και οπτικοακουστικού υλικού, βοηθούν τους σπουδαστές μας να κατανοήσουν και να εμβαθύνουν στη γερμανική γλώσσα, έτσι τα μαθήματα γερμανικών γίνονται μια ευχάριστη εμπειρία.

Πέρα όμως από την εκμάθηση της γερμανικής γλώσσας και την προετοιμασία για τα αντίστοιχα διπλώματα Γερμανικών, στο Siountri School μαθητές όλων των ηλικιών εξοικειώνονται με τον γερμανικό πολιτισμό παρακολουθώντας γερμανικές ταινίες (“θεματικές βραδιές – movie nights”) και μαθαίνουν για την ανάπτυξη της χώρας όπως επίσης για τα στοιχεία που την κάνουν από τις ισχυρότερες οικονομικές δυνάμεις στην Ευρώπη. Οι φοιτητές που ενδιαφέρονται να ταξιδέψουν στη Γερμανία για προπτυχιακές ή μεταπτυχιακές σπουδές ενημερώνονται για τον τρόπο λειτουργίας των πανεπιστημίων αλλά και για τη ζωή στα μεγάλα αστικά κέντρα, ώστε να είναι κατάλληλα προετοιμασμένοι.

Η δοκιμασμένη μεθοδολογία μας στην κατανόηση γραπτών και ακουστικών κειμένων, στη γραπτή και την προφορική έκφραση, οδηγεί στις επιτυχείς συμμετοχές των σπουδαστών μας στις εξετάσεις γλωσσομάθειας για την απόκτηση ενός ή περισσοτέρων διπλωμάτων Γερμανικών.