ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΓΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

Διαφυλάσσετε τις προσωπικές σας πληροφορίες. Μην δίνετε το όνομά σας, τη διεύθυνσή σας, τη διεύθυνση του σπιτιού σας και του σχολείου σας, το τηλέφωνό σας, φωτογραφίες σε άγνωστους που σας κάνουν like. Να έχετε τον κωδικό εισόδου σας μυστικό. Μόνο με την άδεια των γονιών σας μπορείτε να  συναντήσετε κάποιον που γνωρίσατε στο internet. Προσέχετε όταν μιλάτε δια μέσου email ή chatroom .Μήν  εμπιστεύεστε ότι  διαβάζετε .Μιλήστε στους δασκάλους σας στους γονείς σας για εικόνες ή κείμενα που βρήκατε στο  internet και σας ανησυχούν ή σας φοβίζουν.

Η

συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών του διαδικτύου που παρουσιάζουν κατάχρησή ή εθισμό σε αυτό, είναι oi παίκτες διαδικτυακών παιχνιδιών. Πράγματι, τα χαρακτηριστικά των παιχνιδιών και των κινήτρων για τα οποία παίζει κανείς, έχουν ταυτιστεί με τον εθισμό στο διαδίκτυο, αφού στα παιχνίδια συγκεντρώνονται τόσο διαδικτυακές, όσο διαδραστικές-κοινωνικές συνθήκες, που αυξάνουν πολύ τις πιθανότητες για ανάπτυξη εθισμού. Στη διαδικασία αυτή συμβάλλουν και τα παιχνίδια, καθώς αν θέλει κανείς να διακριθεί σε αυτά, χρειάζεται να δαπανήσει αρκετές ώρες την εβδομάδα

.

Η υπερβολική και παθολογική  χρήση του διαδικτύου η οποία παρεμβαίνει στην  καθημερινή ζωή, την επηρεάζει καθοριστικά.Τα διαδικτυακά παιχνίδια προκαλούν ψυχοκινητικές διαταραχές, αλλαγές στην προσωπικότητα, μαθησιακές διαταραχές και αντικοινωνική  συμπεριφορά. Τα άτομα αυτά δημιουργούν προβλήματα στην οικογένειά τους και στην κοινωνία γενικότερα.