Φύλλο εργασίας κεφ. 47 Το πήρες το μήνυμα; (Άλλοι τύποι γραφημάτων)

Μαθηματικά Στ’ τάξης κεφ. 47 Άλλοι τύποι γραφημάτων (Το πήρες το μήνυμα;)

Φύλλο εργασίας

Στον παρακάτω πίνακα παρουσιάζονται οι απαντήσεις των μαθητών του Δ.Σ. Οφρυνίου Καβάλας στην ερώτηση Τι τρώνε συνήθως στο σχολείο για δεκατιανό. Με βάση τον παρακάτω πίνακα , δημιουργήστε ένα γράφημα και απαντήστε στα παρακάτω ερωτήματα:

ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ ΑΡΙΘΜΟΣ ΜΑΘΗΤΩΝ
Τοστ 35
Τυρόπιτες 10
Κέικ/γλυκά 22
Πατατάκια 19
Κρουασάν 16
Φρούτο 21
Γιαούρτι 9
Κουλούρι 28

1) Με ποιο είδος γραφήματος θα απεικόνιζες τα δεδομένα του πίνακα ώστε να φανούν ποιο είδος δεκατιανού προτιμούν οι περισσότεροι μαθητές; (Υπογράμμισε το σωστό)

α) Γράφημα γραμμής       β) Ραβδόγραμμα     γ) Κυκλικό διάγραμμα

2) Ποιο από τα παρακάτω γραφήματα δεν είναι κατάλληλο για την απεικόνιση των παραπάνω δεδομένων; (Υπογράμμισε το σωστό)

α) Ραβδόγραμμα         β) Κυκλικό διάγραμμα         Γ) Γράφημα γραμμής

3) Μετέφερε τώρα τα δεδομένα του πίνακα σε ένα υπολογιστικό φύλλο ( Excel)

Υπολογιστικό φύλλο Excel

4) Θα μπορούσες με βάση το γράφημα να σχολιάσεις αν οι διατροφικές συνήθειες των μαθητών του σχολείου μας είναι υγιεινές;

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________.