ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΩΡΟΛΟΓΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Α’ ΤΑΞΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ

ΣΥΝΟΛΟ ΕΙ
ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ5
Β Μαθηματικά 2

Τα θέματα των ερευνητικών εργασιών μπορεί να προέρχονται από τους επαγγελματικούς Τομείς που λειτουργούν

στο Τεχνολογικό Λύκειο ή από τα πεδία των Ανθρωπιστικών και Κοινωνικών Επιστημών, Περιβάλλοντος και

Αειφόρου Ανάπτυξης, Φυσικών Επιστημών και Τεχνολογίας, Τέχνης και Πολιτισμού ή από συνδυασμό των

προαναφερόμενων πεδίων.

Σε κάθε Τεχνολογικό Λύκειο διδάσκονται μόνο εκείνα τα μαθήματα επιλογής/προσανατολισμού για τα οποία

λειτουργούν αντίστοιχοι Τομείς στην Β’ τάξη.

Όσοι μαθητές/μαθήτριες δεν παρακολουθούν μαθήματα υποστήριξης έχουν μειωμένο ωράριο κατά τις αντίστοιχες

ώρες.

23

8.2 Β’ Τάξη

■    Στην Β’ τάξη του Τεχνολογικού Λυκείου γίνεται επιλογή Τομέα από τους μαθητές/μαθήτριες.

■    Το πρόγραμμα διδασκαλίας περιλαμβάνει 11 ώρες κοινά μαθήματα γενικής παιδείας και 20 ώρες θεωρητικά και εργαστηριακά μαθήματα Τομέα. Οι μαθητές παρακολουθούν υποχρεωτικά τα κοινά μαθήματα γενικής παιδείας και όλα τα μαθήματα του Τομέα που έχουν επιλέξει.

■    Στα μαθήματα του Τομέα εντάσσεται δίωρη Δραστηριότητα (βλ. Παράρτημα Π5). Η θεματολογία της Δραστηριότητας αντλείται από διδακτικά αντικείμενα του Τομέα που θα έχουν επιλέξει οι μαθητές στη Β’ τάξη και μπορεί να περιλαμβάνει και κατασκευή έργου. Στο πλαίσιο αυτής της δραστηριότητας είναι δυνατόν να αναπτύσσονται και προγράμματα επιχειρηματικότητας σε θεματικά πεδία του τομέα.

■    Υπάρχουν επίσης μαθήματα υποστήριξης, στην Ελληνική Γλώσσα (2 ώρες) και στα Μαθηματικά (2 ώρες), ενταγμένα στο ωρολόγιο πρόγραμμα. Για τα μαθήματα αυτά ακολουθούνται οι ίδιες διαδικασίες που ισχύουν και για τα μαθήματα υποστήριξης της Α’ τάξης. Οι μαθητές με επάρκεια γνώσεων στην Ελληνική Γλώσσα και στα Μαθηματικά έχουν μειωμένο εβδομαδιαίο ωράριο, αντίστοιχων ωρών με τα μαθήματα υποστήριξης.

ΩΡΟΛΟΓΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Β’ ΤΑΞΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ

Β’ ΤΑΞΗ
α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ Ώρες/Εβδ
1 Νέα Ελληνική Γλώσσα 2
2 Θρησκεία και Κόσμος 1
4 Μαθηματικά 2
5 Ξένη Γλώσσα 2
6 Φυσική Αγωγή 2
ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΟΜΕΑ 18
Δραστηριότητα6 2
ΣΥΝΟΛΟ
ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ
Β Μαθηματικά 2

Η θεματολογία της Δραστηριότητας αντλείται από διδακτικά αντικείμενα του Τομέα που θα έχουν επιλέξει οι μαθητές στην Β’ τάξη και μπορεί να περιλαμβάνει και κατασκευή έργου. Στα πλαίσια αυτής της δραστηριότητας είναι δυνατόν να αναπτύσσονται και προγράμματα επιχειρηματικότητας σε θεματικά πεδία του τομέα.

24

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ

Οι μαθητές που αποφοιτούν από το τμήμα «Γενικής Παιδείας», εφόσον το επιθυμούν, μπορούν να εγγραφούν σε αντίστοιχο τμήμα «Ειδικότητας» του Τομέα που παρακολούθησαν στη Β’ τάξη, για να ολοκληρώσουν τις σπουδές τους στην ειδικότητα του Τομέα τους και αποκτούν πτυχίο αντίστοιχου επιπέδου προσόντων.

Οι μαθητές που αποφοιτούν από το τμήμα «Ειδικότητας», μπορούν να εγγράφονται στο τμήμα «Γενικής Παιδείας».

ΩΡΟΛΟΓΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Γ ΤΑΞΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ

Γ’ ΤΑΞΗ
α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ Ώρες/Εβδ
1 Νέα Ελληνική Γλώσσα 3
2 Μαθηματικά 3
3 Ξένη Γλώσσα ‐ Ορολογία 2
ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ/ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ 22

Δραστηριότητα7 3

Επαγγελματικό Περιβάλλον και
με την Εργασία

ΣΥΝΟΛΟ

8.4 Τμήμα Ειδίκευσης Τεχνικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης

Ιδρύονται και λειτουργούν τμήματα Ειδίκευσης Τεχνικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης. (Ε.Τ.Ε.Ε.). Στα τμήματα αυτά έχουν δικαίωμα εγγραφής χωρίς εξετάσεις οι απόφοιτοι του Τεχνολογικού Λυκείου ή οι κάτοχοι άλλων ισότιμων τίτλων σπουδών, σε αντίστοιχη ειδικότητα.

■      Η φοίτηση στα τμήματα Ε.Τ.Ε.Ε. διαρκεί ένα έτος και η παρακολούθηση των μαθημάτων είναι υποχρεωτική.

■      Σκοπός των τμημάτων Ε.Τ.Ε.Ε. είναι η παροχή προχωρημένων θεωρητικών γνώσεων και δεξιοτήτων που ολοκληρώνουν την εκπαίδευση σε μία ειδικότητα και εξασφαλίζουν επαγγελματική επάρκεια και αυτοτέλεια στους αποφοίτους τους.

7

Η θεματολογία της Δραστηριότητας αντλείται από διδακτικά αντικείμενα της Ειδικότητας που θα έχουν επιλέξει οι μαθητές στη Γ’ τάξη και θα μπορεί να περιλαμβάνει και κατασκευή έργου.

26

14. Μεταβατικό Ωρολόγιο Πρόγραμμα Α’ τάξης ΕΠΑ.Λ

Τη σχολική χρονιά 2011 – 2012, στην Α’ τάξη των ΕΠΑ.Λ, θα εφαρμοσθεί μεταβατικό ωρολόγιο πρόγραμμα σπουδών.

Στο μεταβατικό ωρολόγιο πρόγραμμα αντί των κύκλων σπουδών θα υπάρχουν τρία αντίστοιχα μαθήματα επιλογής. Τα μαθήματα επιλογής που θα διδάσκονται σε κάθε ΕΠΑ.Λ, θα είναι ανάλογα με τους Τομείς που λειτουργούν στην Β’ τάξη.

Οι μαθητές παρακολουθούν υποχρεωτικά όλα τα μαθήματα Γενικής Παιδείας και Βασικών Δεξιοτήτων και επιλέγουν υποχρεωτικά ένα από τα Μαθήματα Επιλογής.

Εντάσσονται στο ωρολόγιο πρόγραμμα μαθήματα υποστήριξης στην Νέα Ελληνική Γλώσσα και στα Μαθηματικά.

Α ΤΑΞΗ ΕΠΑ.Λ ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΟ ΩΡΟΛΟΓΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1 Νέα Ελληνική Γλώσσα / Λογοτεχνία 4