ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ

ΟΙ ΔΡΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΜΟΥ

Με επταπλάσια ταχύτητα λιώνουν πλέον οι πάγοι της Γροιλανδίας

Δεκ 201922

Με πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα από ό,τι εκτιμούσαν μέχρι σήμερα οι ερευνητές λιώνουν οι πάγοι της Γροιλανδίας, απειλώντας εκατομμύρια ανθρώπους, καθώς οι οικισμοί τους θα μετατραπούν σε Ατλαντίδες. Οι μη αναστρέψιμες συνέπειες της κλιματικής αλλαγής γίνονται, όπως επισημαίνουν οι επιστήμονες, όλο και πιο ορατές.

Ειδικότερα, σύμφωνα με μελέτη που δημοσιεύθηκε χθες στο επιστημονικό περιοδικό Nature, οι πάγοι στη Γροιλανδία λιώνουν σήμερα με επταπλάσια ταχύτητα συγκριτικά με τη δεκαετία του 1990. Τόσο η κλίμακα όσο και η ταχύτητα της τήξης των πάγων είναι πολύ υψηλότερες από αυτές που είχαν εκτιμηθεί, με βάση πληθώρα μελετών, από τη διακυβερνητική επιτροπή του ΟΗΕ για την κλιματική αλλαγή.

Από την ταχύτερη τήξη των πάγων της Γροιλανδίας, ουσιαστικά, η  στάθμη των θαλάσσιων υδάτων θα αυξηθεί φθάνοντας τα 67 εκατοστά μέχρι το 2100 – δηλαδή, θα είναι κατά επτά εκατοστά υψηλότερη από την πρόβλεψη της διακυβερνητικής επιτροπής του ΟΗΕ. Πρακτικά, αυτό σημαίνει ότι 400 εκατ. άνθρωποι θα κινδυνεύουν κάθε χρόνο από πλημμύρες.

από κάτω από: Περιβάλλον | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Με επταπλάσια ταχύτητα λιώνουν πλέον οι πάγοι της Γροιλανδίας

Αμαζόνιος – SOS: Εκτοξεύτηκε η αποψίλωση των δασών

am2

Στο ανώτατο επίπεδο από τότε που ξεκίνησε η καταγραφή στοιχείων το 2015,εκτοξέυτηκε τον Νοέμβριο η αποψίλωση των δασών  στον Αμαζόνιο της Βραζιλίας, σύμφωνα με προκαταρκτικά στοιχεία που δόθηκαν στη δημοσιότητα από το Εθνικό Ινστιτούτο Διαστημικών Ερευνών της Βραζιλίας (INPE).

Η καταστροφή του μεγαλύτερου τροπικού δάσους στον πλανήτη ανήλθε συνολικά σε 563 τετραγωνικά χιλιόμετρα τον Νοέμβριο, ποσοστό 103% υψηλότερο από τον αντίστοιχο μήνα του περασμένου έτους.

από κάτω από: Περιβάλλον | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αμαζόνιος – SOS: Εκτοξεύτηκε η αποψίλωση των δασών

Eθελοντικός καθαρισμός παραλίας

Δεκ 201922

Το 3ο Δημοτικό Σχολείο της Σητείας και συγκεκριμένα τα δύο τμήματα της ΣΤ΄ τάξης ανταποκρινόμενα στην πρόσκληση της ‘HELMEPA’ της Ελληνικής Ένωσης Προστασίας Θαλασσίου Περιβάλλοντος, στο πλαίσιο της παγκόσμιας ημέρας καθαρισμού ακτών και βυθο  διοργάνωσαν με επιτυχία το  τον καθαρισμό της παραλίας της πόλης μας.
Το 3ο Δημοτικό Σχολείο της Σητείας έχει σαν στόχο μέσα από τη διοργάνωση τέτοιων εθελοντικών δράσεων, αφενός να ευαισθητοποιήσει τους μαθητές  σε θέματα περιβάλλοντος και αφετέρου να ισχυροποιήσει το αίσθημα της υπευθυνότητας που όλοι μας πρέπει να έχουμε σε ό,τι αφορά την προστασία του περιβάλλοντος.

από κάτω από: Για την κοινότητα, Δράσεις | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Eθελοντικός καθαρισμός παραλίας

Διακοπές Χριστουγέννων

Δεκ 201921

Τα σχολεία θα κλείσουν  στις 23 Δεκεμβρίου  για τις εορτές  των Χριστουγέννων, της Πρωτοχρονιάς και των Θεοφανίων και  θα ανοίξουν στις 8 Ιανουαρίου.

από κάτω από: Εκπαιδευτικά νέα | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Διακοπές Χριστουγέννων

Περισσότεροι μαθητές στα μαθήματα κολύμβησης στα Δημοτικά σχολεία

Δεκ 201921

Με αύξηση   τμημάτων   αριθμού των μαθητών και μαθητριών της Γ΄ και όπου δύναται της Δ΄ Δημοτικού των σχολικών μονάδων της Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης της χώρας διδάσκεται φέτος  το αντικείμενο της κολύμβησης στο πλαίσιο του μαθήματος Φυσικής Αγωγής για το σχολικό έτος 2019-2020, ανακοινώθηκε σήμερα από το υπουργείο Παιδείας.

Το υπουργείο Παιδείας χαρακτήρισε  σημαντική τη συμβολή των Υπεύθυνων Φυσικής Αγωγής και Σχολικού Αθλητισμού Π.Ε., των Συντονιστών Κολύμβησης, των Διευθυντών Π.Ε. των ανωτέρω αναφερόμενων περιοχών καθώς και των Περιφερειακών Διευθυντών Εκπαίδευσης αλλά και των φορέων της Τοπικής Αυτοδιοίκησης για την  συνεργασία και τον προγραμματισμό τους στην έγκαιρη έναρξη του μαθήματος.

από κάτω από: Εκπαιδευτικά νέα | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Περισσότεροι μαθητές στα μαθήματα κολύμβησης στα Δημοτικά σχολεία

Τι είναι εκπαίδευση;

Δεκ 201915

Εκπαιδευτικοί και γονείς δίνουν το δικό τους ορισμό της εκπαίδευσης…

Δείτε το στο slideshare.net
από κάτω από: Εκπαιδευτικά νέα | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τι είναι εκπαίδευση;

Βιωματικό Σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών

Δεκ 20198

Στα πλαίσια της συμμετοχής του σχολείου μας στην Εβδομάδα Εθελοντισμού μας επισκέφτηκαν οι Εθελοντές Διασώστες Έκτακτων Αναγκών Κρήτης  (ΕΔΕΑΚ)και ενημέρωσαν τους μαθητές του σχολείου μας για τεχνικές Πρώτων Βοηθειών και Καρδιοαναπνευστικής Ανάνηψης.

FIRST_AID (Οδηγός παροχής Πρώτων Βοηθειών για εκπαιδευτικούς)

από κάτω από: Δράσεις, Νοιάζομαι και Δρω | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Βιωματικό Σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών

Εβδομάδα Εθελοντισμού

Δεκ 20198