μ Σενάριο για τα είδη των τριγώνων

από ΚΟΥΜΑΝΤΑΚΗ ΜΑΡΙΑ Κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο μ Σενάριο για τα είδη των τριγώνων

Τίτλος μ σεναρίου
‘’ Τρίγωνα : Είδη τριγώνων ως προς τις γωνίες και τις πλευρές ’’

Γνωστικό αντικείμενο
Γεωμετρία

Τάξη
Α ΄ Γυμνασίου

Διδακτικοί στόχοι
Ως προς το γνωστικό αντικείμενο
Να διακρίνουν τα είδη των τριγώνων ως προς τις γωνίες και ως προς τις πλευρές, καθώς και τις ιδιότητές τους.
Να βρίσκουν τη σχέση ανάμεσα στις γωνίες και στις πλευρές ενός ισοσκελούς τριγώνου.
Ως προς τη χρήση των νέων τεχνολογιών
Να κατηγοριοποιούν τα είδη των τριγώνων με πρόγραμμα εννοιολογικής χαρτογράφησης.
Να κατασκευάζουν τρίγωνα και να μετρούν γωνίες σε περιβάλλον Δυναμικής Γεωμετρίας.
Να συλλέγουν, να καταγράφουν δεδομένα και με βάση αυτά και τις παρατηρήσεις τους να εξάγουν ανάλογα συμπεράσματα.
Ως προς τη μαθησιακή διαδικασία
Να ενεργοποιηθούν, να κάνουν υποθέσεις και να τις ελέγχουν ως προς την ορθότητά τους.
Να εργάζονται ομαδικά αλλά και ατομικά, καλλιεργώντας το διάλογο, την επιχειρηματολογία και την κριτική σκέψη.
Να καλλιεργούν την ατομική και συλλογική τους ευθύνη για το παραγόμενο αποτέλεσμα.

Συνοπτική περιγραφή
Δίνεται ημιδομημένος εννοιολογικός χάρτης που αναφέρεται στα είδη των τριγώνων με βάση τις πλευρές και τις γωνίες, με σκοπό την ανίχνευση των προηγούμενων ιδεών των μαθητών. Ο χάρτης συμπληρώνεται ομαδικά από το δάσκαλο ύστερα από συζήτηση και με τη βοήθεια του προτζέκτορα. Καταγράφονται αναλυτικά τα είδη των τριγώνων ως προς τις πλευρές και ως προς τις γωνίες, πάντα με τη βοήθεια του δασκάλου, και δίνεται ένας ορισμός για το κάθε είδος χωριστά. Επίσης συμπληρώνεται Φύλλο Εργασίας, όπου τα παιδιά χωρισμένα σε ομάδες δίνουν τον ορισμό του τριγώνου και κατασκευάζουν τα είδη των τριγώνων με βάση τις οδηγίες του φύλλου εργασίας και τη βοήθεια του δασκάλου.
Φύλλο εργασίας
Ομάδα : …………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
Μαθητές : …………………………………………………………………………………………………………………………………………………

1. Να δώσετε τον ορισμό του τριγώνου.

2. Να καταγράψετε τα είδη των τριγώνων ως προς τις πλευρές και να τα σχεδιάσετε.

3. Να καταγράψετε τα είδη των τριγώνων ως προς τις γωνίες και να τα σχεδιάσετε.

Τα άτομα με αναπηρία στέλνουν ένα δυνατό μήνυμα

από Χρυσανθόπουλος Παναγιώτης Κάτω από: ΔΙΑΦΟΡΑ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τα άτομα με αναπηρία στέλνουν ένα δυνατό μήνυμα

Η 3η Δεκεμβρίου κάθε χρόνο, τα τελευταία 24 χρόνια, είναι αφιερωμένη στα άτομα με αναπηρία. Το Δεκέμβριο του 1992 η Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ με την υιοθέτηση του Προγράμματος Δράσης για τα ΑΜΕΑ καθιέρωσε τη μέρα αυτή ως την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Η επιλογή της ημερομηνίας αυτής συνδέεται με την υιοθέτηση από το διεθνή οργανισμό στις 3 Δεκεμβρίου 1982 του προγράμματος δράσης για τα ΑΜΕΑ, το οποίο οδήγησε στην υπογραφή της διεθνούς Σύμβασης για τα δικαιώματα των ατόμων με αναπηρία στις 30 Μαρτίου 2007 (Η Κύπρος την κύρωσε το 2011 και η Ελλάδα το 2012).

Η Ημέρα αυτή δίνει την ευκαιρία στις κυβερνήσεις, στους οργανισμούς και στις κοινωνίες να εστιάσουν την προσοχή τους στα δικαιώματα και τις δυνατότητες των ανθρώπων με αναπηρία.

Σύμφωνα με στοιχεία του ΟΗΕ (2014), γύρω στο 1 δισεκατομμύριο άνθρωποι σε όλο τον κόσμο πάσχουν από κάποιας μορφής αναπηρία, το 80% των οποίων ζει στις αναπτυσσόμενες χώρες.

Η 3η Δεκεμβρίου δεν είναι μια γιορτή για τα ΑΜΕΑ. Είναι μια ευκαιρία να σκεφτούμε, να θυμηθούμε και να αναλογιστούμε όλοι μας τι έχει κάνει η κάθε κυβέρνηση, αλλά κι ο καθένας μας ξεχωριστά, για να αντιμετωπίζονται τα άτομα με αναπηρία ισότιμα.

Δείτε το βίντεο αφιερωμένο στα άτομα με αναπηρία το οποίο στέλνει ένα πολύ δυνατό μήνυμα:

Φυλλάδιο 2

από ΚΟΥΜΑΝΤΑΚΗ ΜΑΡΙΑ Κάτω από: Γ Γυμνασίου | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Φυλλάδιο 2

Οι παρακάτω ασκήσεις Διαβάστε την συνέχεια »

Φυλλάδιο1

από ΚΟΥΜΑΝΤΑΚΗ ΜΑΡΙΑ Κάτω από: Γ Γυμνασίου | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Φυλλάδιο1

Προσπαθήστε να λύσετε Διαβάστε την συνέχεια »

Φύλλο εργασίας 1

από ΚΟΥΜΑΝΤΑΚΗ ΜΑΡΙΑ Κάτω από: Β Γυμνασίου | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Φύλλο εργασίας 1

Προσπαθήστε να λύσετε Διαβάστε την συνέχεια »

Πυθαγόρειο Θεώρημα

από ΚΟΥΜΑΝΤΑΚΗ ΜΑΡΙΑ Κάτω από: Β Γυμνασίου | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πυθαγόρειο Θεώρημα