Αρχική » ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ - ΣΥΝΕΔΡΙΑ » 1ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Δημιουργικής Έκφρασης Μαθητών Δημοτικών Σχολείων

1ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Δημιουργικής Έκφρασης Μαθητών Δημοτικών Σχολείων

Θέμα: «Ας φανταστούμε το Σχολείο των Ονείρων μας»

Το Παιδαγωγικό Τμήμα Δ.Ε. του Πανεπιστημίου Κρήτης σε συνεργασία με τη Διεύθυνση ΣΕΠΕΔ του ΥΠΑΙΘ και το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο ανακοινώνουν την διοργάνωση του 1ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Δημιουργικής Έκφρασης Μαθητών Δημοτικών Σχολείων με Θέμα: «Ας φανταστούμε το Σχολείο των Ονείρων μας» για το σχολικό έτος 2014-2015.

Στον διαγωνισμό μπορούν να συμμετέχουν ομάδες μαθητών (από την ίδια τάξη, από διαφορετικές τάξεις του ίδιου σχολείου ή και διαφορετικών σχολείων) με την υποστήριξη και τον συντονισμό του διδακτικού προσωπικού των σχολείων αυτών (δάσκαλοι, μουσικοί, εικαστικοί, καθηγητές φυσικής αγωγής, καθηγητές πληροφορικής, καθηγητές ξένων γλωσσών, κ.ά.). Για κάθε πρόταση την ευθύνη υποβολής θα έχει ένας εκπαιδευτικός, ενώ παράλληλα ενθαρρύνεται η συνεργασία δασκάλων και ειδικοτήτων του ιδίου ή και διαφορετικών σχολείων.

Οι προτάσεις των μαθητών που θα τύχουν διάκρισης θα τεθούν υπόψη τόσο της πολιτικής ηγεσίας του ΥΠΑΙΘ όσο και της ακαδημαϊκής κοινότητας, της κοινότητας των εκπαιδευτικών και άλλων φορέων.

Α.  Τι είδους προτάσεις μπορούμε να υποβάλλουμε?

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να  υποβάλλουν προτάσεις και σκέψεις  για το πώς φαντάζονται το σχολείο των ονείρων τους σε όποια μορφή αυτοί επιθυμούν με βάση τις εξής κατηγορίες:

1.       Μουσική/τραγούδι/χορός /κίνηση

2.       Θεατρικό δρώμενο/θεατρικό παιγνίδι/ παντομίμα/ θέατρο σκιών

3.       Πλαστικές Τέχνες: ζωγραφική/σχέδιο/ grafiti/ ψηφιδωτό /Υφαντουργία/

αγγειοπλαστική/ κεραμική /γλυπτική/χαρακτική, κατασκευές κ.α

4.       Τέχνη του λόγου: Ποίηση, Παραμύθι/Εικονογραφημένο παραμύθι, Νουβέλα

Μύθος, Δοκίμιο)

5.  Αnimation, Video / digital storytelling /κόμικ/ γελοιογραφίες

6.  Ιστολόγια ( blogs), wiki, λογισμικά, ιστοσελίδες  κλπ

7.  Οποιαδήποτε άλλη μορφή δημιουργικής έκφρασης που δεν περιλαμβάνεται στις ανωτέρω κατηγορίες

Β. Πως μπορούμε να υποβάλλουμε την πρόταση μας;

Οι προτάσεις θα υποβληθούν μέσω του διαδικτυακού τόπου του διαγωνισμού και  μπορεί να είναι αρχεία ήχου, εικόνας, βίντεο, κειμένου κλπ.

Γ. Μέχρι πότε  μπορούμε να υποβάλλουμε τις προτάσεις μας;

Οι μαθητές με ευθύνη των δασκάλων τους μπορούν να υποβάλλουν τις προτάσεις τους από 1-28 Φεβρουαρίου 2015.

Δ. Ποιοι  και πως θα κρίνουν τις προτάσεις μας

Οι κριτές είναι μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας και εγνωσμένου κύρους προσωπικότητες από τον χώρο της δημιουργικής έκφρασης.

Οι προτάσεις θα υποβληθούν για κρίση χωρίς να φαίνονται τα στοιχεία των δημιουργών τους. Τα βασικά ενδεικτικά επιλέξιμα κριτήρια είναι η φαντασία, η πρωτοτυπία και η καινοτομία.

Ε. Που και πότε θα γίνει η τελετή βράβευσης;

Η τελετή βράβευσης έχει προγραμματιστεί για τον Μάιο του 2015 στην Πανεπιστημιούπολη στο Ρέθυμνο.

Αναμένεται σχετική ανακοίνωση για το θέμα των πιθανών μετακινήσεων δασκάλων και μαθητών προς το Ρέθυμνο.

Σε κάθε περίπτωση οι μαθητές και οι δάσκαλοι που θα διακριθούν θα συμμετάσχουν στην τελετή μέσω τηλεδιάσκεψης.

Η τελετή βράβευσης θα μεταδοθεί σε πραγματικό χρόνο μέσω του διαδικτύου.

Για την ιστοσελίδα του διαγωνισμού ΚΛΙΚ ΕΔΩ.