Η ΑΞΙΟ

Η ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΤΗΛΕΔΙΑΣΚΕΨΗΣ ΣΤΟ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Η Παιδαγωγική Αξιοποίηση της Διαδραστικής Τηλεδιάσκεψης στο σύγχρονο σχολείο του 21ου αιώνα, αποτελεί  τον κεντρικό στόχο  του προγράμματος «ΟΔΥΣΣΕΑΣ».

Βασικοί στόχοι του προγράμματος «ΟΔΥΣΣΕΑΣ» είναι

-η εξοικείωση των εκπαιδευτικών με την παιδαγωγική  αξιοποίηση της τηλεδιάσκεψης στην σχολική τάξη,

-η ενεργός συμμετοχή των μαθητών σε αυθεντικά περιβάλλοντα διερεύνησης και συνεργατικής οικοδόμησης της γνώσης,

-η καλλιέργεια κρίσιμων γνωστικών, κοινωνικών, και τεχνολογικών δεξιοτήτων για τους αυριανούς πολίτες του 21ου Αιώνα,

-η άμβλυνση του φαινομένου του Ψηφιακού Δυϊσμού ιδιαίτερα για μαθητές ορεινών και απομακρυσμένων περιοχών.

Ο «ΟΔΥΣΣΕΑΣ» ξεκίνησε την συναρπαστική του διαδρομή το 2000, εισάγοντας πιλοτικά την Τηλεδιάσκεψη στην διδασκαλία μαθημάτων (Γλώσσα, Μαθηματικά, Επιστήμη, Οικολογία) ανάμεσα σε δημοτικά  σχολεία της Κυπριακής Δημοκρατίας.

Από το  2004 και μετά το ενδιαφέρον του «ΟΔΥΣΣΕΑ» εστιάζεται στην ανάπτυξη και υλοποίηση συνεργατικών δραστηριοτήτων οικοδόμησης της γνώσης  από απόσταση μέσω Τηλεδιάσκεψης μεταξύ δημοτικών σχολείων στην Κύπρο και στην Ελλάδα.  Η  έμφαση δίνεται στην Διαθεματική Προσέγγιση (ολυμπιακοί αγώνες 2004, θάλασσα, σύγχρονες τοπικές βιογραφίες, περιβάλλον, κλιματικές αλλαγές κλπ)

Μέχρι  σήμερα στο πλαίσιο του προγράμματος  «ΟΔΥΣΣΕΑΣ» πραγματοποιήθηκαν  75 εκπαιδευτικές τηλεδιασκέψεις στις οποίες έχουν λάβει μέρος 1000 περίπου μαθητές και 45 εκπαιδευτικοί από 16 δημοτικά σχολεία της  Ελλάδας και της Κυπριακής Δημοκρατίας.
Το ταξίδι συνεχίζεται…
Παναγιώτης Σ. Αναστασιάδης
Επίκουρος Καθηγητής Δια Βίου και Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευσης
Παιδαγωγικό Τμήμα Δ.Ε, Πανεπιστήμιο Κρήτης