Κόντρα στο ρεύμα-ActionAid-κλιματικές αλλαγές και φτώχεια

Το παρακάτω υλικό πραγματεύται παγκόσμια προβλήματα, όπως είναι οι κλιματικές αλλαγές και η φτώχεια και η ανισότητα στον κόσμο. Μπορεί να αξιοποιηθεί στη Μελέτη Περιβάλλοντος, στην Ευέλικτη Ζώνη και στο πλαίσιο προγραμμάτων περιβαλλοντικής εκπαίδευσης. Επίσης, μπορεί να αξιοποιηθεί σε Παγκόσμιες Ημέρες που η θεματική τους συνδέεται με τη θεματική του υλικού, όπως είναι η Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος στις 5 Ιουνίου, η Παγκόσμια Ημέρα Κατά του Αναλφαβητισμού στις 8 Σεπτεμβρίου και η Παγκόσμια Ημέρα Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων του Παιδιού στις 20 Νοεμβρίου.

VivlioDaskalouDimotiko

StencilDimotiko

KosmoxartisDimotiko

Μπάκι, το κυκλοφοριακό φιδάκι

image-1

Το παιχνίδι Μπάκι, το κυκλοφοριακό φιδάκι αποτελεί μια καμπάνια για την ενθάρρυνση της μετάβασης των μαθητών/τριών στο σχολείο με τα πόδια ή με το ποδήλατο. Πέρα από το παιχνίδι κάθε σχολείο ενθαρρύνεται να υλοποιήσει σχετικά προγράμματα ή δράσεις και να παρέχει εκπαίδευση σχετικά με ζητήματα κινητικότητας, κυκλοφοριακής αγωγής, του περιβάλλοντος και της υγείας!