ΦΥΣΙΚΗ ΑΓΩΓΗ

Σχολικό Έτος 2016-17

animated-cheerleader-image-0009

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 2016-17

Bouncing_ball soccerΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΙΣ ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ Α΄ ΚΑΙ Β΄ ΤΕΤΡΑΜΗΝΟΥ ΣΧ.ΕΤΟΥΣ 2016-17

volleyball on the beach

Ενημέρωση για τους μαθητές και τις μαθήτριες της Α΄Λυκείου:

Για την έγκυρη εγγραφή σας στο σχολείο, χρειάζεται να προσκομίσετε το Ατομικό Δελτίο Υγείας του Μαθητή/Μαθήτριας (Α.Δ.Υ.Μ.) το οποίο μπορείτε να εκτυπώσετε εδώ. Το Α.Δ.Υ.Μ. είναι απαραίτητο δικαιολογητικό, ισχύει για τρία έτη, τηρείται στο Σχολείο και αντίγραφό του φυλάσσεται στο Βιβλιάριο Υγείας του Παιδιού. Το περιεχόμενο του είναι απόρρητο. Δείτε τη σχετική εγκύκλιο εδώ.

Το Α.Δ.Υ.Μ. μαζί με το Φύλλο Ιατρικής Εξέτασης χρειάζεται να συμπληρωθεί με υπογραφή και σφραγίδα από παθολόγο ιατρό ή γενικό ιατρό, εφόσον ο μαθητής/η μαθήτρια έχει κλείσει τα 16 έτη. Στο σχολείο προσομίζεται μόνο το Α.Δ.Υ.Μ., ενώ το Φύλλο Ιατρικής Εξέτασης το κρατάτε στο αρχείο σας.

Το Α.Δ.Υ.Μ. είναι απαραίτητο για την ασφαλή συμμετοχή των μαθητών/τριών στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής, στους «Αγώνες Αθλοπαιδείας», καθώς και τις λοιπές Σχολικές Αθλητικές και άλλες Δραστηριότητες και Σχολικούς Αγώνες εκτός των Πανελλήνιων Σχολικών Αγώνων και Πανελλήνιων Πρωταθλημάτων.

Η γνωμάτευση για συμμετοχή σε αθλητικές και άλλες δραστηριότητες του σχολείου στις ενότητες (3) και (4) του Α.Δ.Υ.Μ. δεν ισχύει για τη συμμετοχή στους Πανελλήνιους Σχολικούς Αγώνες και Πανελλήνια Πρωταθλήματα (φάσεις Α΄, Β΄ και Γ΄), ούτε για δραστηριότητες που υλοποιούνται από άλλους φορείς πλην του σχολείου ή του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.

Η παράλειψη κατάθεσης του Α.Δ.Υ.Μ. μετά το Σεπτέμβριο, συνεπάγεται τη φυσική παρουσία χωρίς ενεργή συμμετοχή του μαθητή/τριας στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής, χωρίς ο/η μαθητής/τρια να θεωρείται αδικαιολογήτως απών, κατόπιν σχετικής απόφασης του συλλόγου διδασκόντων ύστερα από εισήγηση του εκπαιδευτικού Φυσικής Αγωγής και του Διευθυντή της σχολικής μονάδας.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΣΧ.ΕΤΟΥΣ 2016-17

μυς

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ, ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ ΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΟ ΝΕΟ ΛΥΚΕΙΟ

Παρακαλώ όπως να επιστρέψετε υπογεγραμμένο το παρακάτω ενημερωτικό φυλλάδιο έως την Παρασκευή 23/9/2016 στην Καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής:

Η Φυσική Αγωγή στο Νέο Λύκειο

img-banner-3

Δήλωση Αθλητικών Δραστηριοτήτων στο μάθημα Φυσικής Αγωγής σχολ.έτους 2016-17

Επιλέξτε εδώ τις Αθλητικές Δραστηριότητες στις οποίες θα συμμετέχετε κατά τη διάρκεια του μαθήματος Φυσικής Αγωγής (Φ.Α.) Α΄ και Β΄ τετραμήνου για το σχολικό έτος 2016-17 μέχρι και την Παρασκευή 23 Σεπτεμβρίου 2016.

sport-for-all-Logo

Δηλώσεις για τον Προγραμματισμό του Ενδοσχολικού Πρωταθλήματος σχολ.έτους 2016-17

Δηλώσετε συμμετοχή εδώ μέχρι την Παρασκευή 23 Σεπτεμβρίου 2016 για να  πάρετε μέρος στα Ενδοσχολικά Πρωταθλήματα του Λυκείου. Μπορείτε να δηλώσετε συμμετοχή ΜΟΝΑΧΑ σε ΕΝΑ ομαδικό άθλημα ή σε ΕΝΑ ατομικό άθλημα ή σε μία οργανωτική επιτροπή ΕΝΟΣ αθληματος ή σε ΜΙΑ επιτροπή διαιτητών.

Εύχομαι Καλή Σχολική Χρονιά σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες του 1ου Πειραματικού Λυκείου Αθήνας

Η Καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής

Καλφάκη Μαρία

posterblogphysed

Σχολικό έτος 2015-16:

Δήλωση Αθλητικών Δραστηριοτήτων στο μάθημα Φυσικής Αγωγής σχολ.έτους 2015-16 (εδώ)

Επιλέξτε τις Αθλητικές Δραστηριότητες στις οποίες επιθυμείτε να συμμετέχετε κατά τη διάρκεια του μαθήματος Φυσικής Αγωγής (Φ.Α.) για το σχολικό έτος 2015-16 μέχρι και την Παρασκευή 25 Σεπτεμβρίου 2015 για να ενταχθείτε στις ομάδες Φ.Α. του Α΄ και Β΄ τετραμήνου (είναι υποχρεωτικό στο Β΄τετράμηνο να αλλάξετε το ομαδικό και το ατομικό άθλημα Α΄ τετραμήνου)

Προγραμματισμός Αθλητικών Δραστηριοτήτων Ενδοσχολικού Πρωταθλήματος σχολ.έτους 2015-16 (εδώ)

Δηλώσετε συμμετοχή στις Αθλητικές Δραστηριότητες για το σχολικό έτος 2015-16 μέχρι την Παρασκευή 2 Οκτωβρίου 2015 για να μπορείτε να πάρετε μέρος στα Ενδοσχολικά & Διασχολικά Πρωταθλήματα του Λυκείου. Μπορείτε να δηλώσετε συμμετοχή σε ΕΝΑ ομαδικό άθλημα, σε ΕΝΑ ατομικό άθλημα, σε μία οργανωτική επιτροπή ΕΝΟΣ αθληματος και σε ΜΙΑ επιτροπή διαιτητών.

Νέα  Προγράμματα Σπουδών, Νομοθεσία και Εγκύκλιοι Φυσικής Αγωγής

New-03-june

Σχολικό έτος 2014-15:

Weight_lifter_2

1. Δηλώσεις Συμμετοχής Φυσικής Αγωγής και Αθλητικών Δραστηριοτήτων σχ.έτους 2014-15 (Αποτελέσματα – Τελευταία ενημέρωση 3/10/2014)

Σχολικό έτος 2013-14:

1. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ Β”  ΤΕΤΡΑΜΗΝΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2013-14:

1)      Πιλοτική εφαρμογή Μοντέλου Αθλητικής Παιδείας-Παιχνιδιών και των Στιλ Διδασκαλίας Φυσικής Αγωγής (2ο & 9o στιλ διδασκαλίας με φύλλα κριτηρίων-Mosston Muska) στα τμήματα:

i)

• Β4,
  • Γ1,
  • Γ2,
  • Γ3

Πιλοτική εφαρμογή του 1ου Στιλ Διδασκαλίας Φυσικής Αγωγής (Mosston Muska) & των Δεξιοτήτων Αυτορρύθμισης στα τμήματα:

1. Ερωτηματολόγιο Εσωτερικής Αξιολόγησης του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής Α΄ τετράμηνο σχολ.έτος 2013-14
  2. Οδηγός Αναλυτικού προγράμματος φυσικής Αγωγής στο Λύκειο
  3. Εγκύκλιος 139610/Γ2/1-10-2013 : Οδηγίες για τη διδασκαλία μαθημάτων του Γενικού και του Εσπερινού Γενικού Λυκείου σχ.έτους 2013-14
  4. ΦΕΚ 2121/28.08.2013 Υ.Α. ΩΡΟΛΟΓΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ
  5. Προγραμματισμός Φ.Α. – Α ΄ Τετράμηνο 2013-14
  6. ΕΞΕΤΑΣΤΕΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ Φ.Α.  Α ΄ ΤΕΤΡΑΜΗΝΟΥ
  7. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή/Μαθήτριας
  8. Ενημέρωση γονέων/κηδεμόνων για Α.ΔΥ.

10. Εισαγωγικό μάθημα Φ.Α.  σχ.έτους 2013-14

11. ΔΙΔΑΚΤΕΑ ΥΛΗ Φ.Α. σχ.έτους 2013-14

Σχολικό έτος 2012-13:

Εισαγωγικό μάθημα Φ.Α. σχολικού έτους 2012-13:  ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΟ Φ.Α.

Κράτα το