Συνιστώμενα επίπεδα φυσικής δραστηριότητας για παιδιά ηλικίας 5 – 17 ετών

Φυσική δραστηριότητα και νέοι

Συνιστώμενα επίπεδα φυσικής δραστηριότητας για παιδιά ηλικίας 5 – 17 ετών

Για τα παιδιά και τους νέους, η σωματική δραστηριότητα περιλαμβάνει παιχνίδι, παιχνίδια, αθλήματα, μεταφορές, δουλειές, αναψυχή, φυσική αγωγή ή προγραμματισμένη άσκηση, στο πλαίσιο οικογενειακών, σχολικών και κοινοτικών δραστηριοτήτων.

Προκειμένου να βελτιωθεί η καρδιοαναπνευστική και μυϊκή ικανότητα, η υγεία των οστών και οι καρδιοαγγειακοί και μεταβολικοί βιοδείκτες της υγείας:

• Τα παιδιά και οι νέοι ηλικίας 5-17 ετών πρέπει να συσσωρεύουν καθημερινά τουλάχιστον 60 λεπτά μέτριας έως έντονης σωματικής δραστηριότητας.
  • Οι ποσότητες σωματικής δραστηριότητας που υπερβαίνουν τα 60 λεπτά παρέχουν πρόσθετα οφέλη για την υγεία.
  • Το μεγαλύτερο μέρος της καθημερινής σωματικής δραστηριότητας θα πρέπει να είναι αερόβια. Πρέπει να ενσωματωθούν δραστηριότητες έντονου έντασης, συμπεριλαμβανομένων εκείνων που ενισχύουν τους μυς και τα οστά *, τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα.

* Για αυτή την ηλικιακή ομάδα, οι δραστηριότητες φόρτωσης των οστών μπορούν να γίνουν ως μέρος παιχνιδιού, τρέξιμο κ.λ.π

Ποιο είναι το καλύτερο πράγμα που μπορούμε να κάνουμε για την υγεία μας

Μπορούμε να μειώσουμε τις ώρες του ύπνου και της καθιστικής ζωής κατά μισή ώρα την ημέρα..

Το καλύτερο φάρμακο για την υγεία μας: 60 λεπτά άσκηση την ημέρα καθημερινά!
Μια ώρα φυσική δραστηριότητα την ημέρα (πχ. περπάτημα,χορός κ.λ.π)… τον γιατρό τον κάνει πέρα !

Πεζοπορία και άσκηση σε φυσικό περιβάλλον

Τα οφέλη της πεζοπορίας και της άσκησης είναι σημαντικά για τον άνθρωπο.Ειδικά στη φύση μας προσφέρει πολλά οφέλη  σωμάτικα, ψυχικά και πνευματικά.  Η πεζοπορία βελτιώνει σημαντικά την καρδιακή υγεία μειώνοντας τον κίνδυνο εμφάνισης εμφράγματος μέσα από την αύξηση του καρδιακού ρυθμού και της κυκλοφορίας του αίματος.Η πεζοπορία φτιάχνει τη διάθεση μας, μιας και μπορεί να μειώσει συμπτώματα της ήπιας και μέτριας κατάθλιψης.Το περπάτημα μειώνει τον κίνδυνο άνοιαςοξύνοντας το πνεύμα μιας και η άσκηση μειώνει τον κίνδυνο εξασθένισης του πνεύματος.

Μια ώρα περπάτημα στο δάσος είναι πηγή αναζοωγόνησης και ευεξίας.Είναι σημαντικό τα παιδιά να περπατάνε και να έρχονται σε επαφή με τη φύση.

Το 5ο Δημοτικό σχολείο Πύργου υλοποίει το πρόγραμμα δράσης” περπατώ και παίζω στο δάσος και ζω πιο πολύ…δάσος δάσος είσαι εδώ”για να μάθουν οι μαθητές όλα οφέλη της άσκησης και του φυσικού περιβάλλοντος.

Δάσος Αρχαίας Ολυμπίας

Καλημέρα κόσμε!

Copyright © ΓΥΜΝΑΖΟΜΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ- ΤΡΕΦΟΜΑΙ ΥΓΙΕΙΝΑ          Φιλοξενείται από Blogs.sch.gr