Το μοντέρνο σχολείο,

<<Το μοντέρνο σχολείο>>

Τελευταία, γίνεται λόγος για αλλαγές στην εκπαίδευση στα σχολεία καθώς γίνονται και αναφορές στο σχολείο του μέλλοντος. Πολλοί υποστηρίζουν ότι δεν θα έχει καμία σχέση με το σημερινό. Οι διαφορές σχετίζονται τόσο με τον τρόπο διδασκαλίας ,αλλά και με την σχέση μαθητών και Δασκάλων .

Αρχικά σε σχέση με το κτίριο, θα είναι υπερσύγχρονο, λειτουργικό και κέντρο του θα είναι ο μαθητής. Θα είναι τεράστιο, θα διδάσκουν πολλοί δάσκαλοι  κάθε ειδικότητας και ο μαθητής θα έχει το ατομικό του χώρο στον οποίο θα μπορούν να γίνονται ιδιαίτερα μαθήματα. Οι ηλεκτρονικοί υπολογιστές θα αντιστοιχούνε σε κάθε μαθητή.

Οι υπολογιστές θα έχουν ενσωματωμένα, εξατομικευμένα, ειδικά διαμορφωμένα προγράμματα, ώστε να καλύπτονται οι ανάγκες ακόμη και του πιο απαιτητικού μαθητή.Στο χώρο του σχολείου θα υπάρχουν ακόμη κλειστά αλλά και υπαίθρια γυμναστήρια και θα υπάρχουν πολλές δραστηριότητες ανάλογα με τις προτιμήσεις των μαθητών. Για την διευκόλυνση των μαθητών αλλά και την εξοικονόμηση χρόνου ειδικοί ανελκυστήρες θα υπάρχουν στο κτίριο.

Επίσης, στο σχολείο του μέλλοντος δεν θα υπάρχουν βιβλία και όλα τα μαθήματα θα γίνονται μέσω φορητών υπολογιστών και μέσω τάμπλετ με επεξήγηση σε όλες τις γλώσσες για να καλύπτει και τους ξενόγλωσσους μαθητές. Για την πρόληψη τυχόν ατυχημάτων, γιατροί θα βρίσκονται όλη την ώρα στο σχολείο. Και το πιο σημαντικό, τα σχολεία θα λειτουργούν μόνο τρεις φορές την εβδομάδα και πέντε ώρες την ημέρα ενώ τις υπόλοιπες ημέρες οι μαθητές θα μπορούν να κάνουν επανάληψη μέσω του διαδικτύου.

1. Έτσι, φαντάζομαι το σχολείο του μέλλοντος, ένα σχολείο που και θα καλύπτει τις ανάγκες των μαθητών και θα τους ικανοποιεί. Σε ένα τέτοιο κτίριο σίγουρα όλοι θα ήθελαν να φοιτήσουν.