Γυμνάσιο Πόμπιας-ένα σχολείο που μετρά 100 χρόνια ζωής!!!

Στις αρχές του αιώνα το 1901 λειτούργησε στην Πόμπια το Σχολαρχείο, που είχε μόνο τρεις τάξεις. Στα πρώτα χρόνια της λειτουργίας του, κανένα κορίτσι δεν φοιτούσε, παρά μόνο αγόρια. Οι πρώτες μαθήτριες, λίγες φυσικά, φοιτούν στο Γυμνάσιο το 1921.

Με ενέργειες του στρατηγού Γεωργίου Κατεχάκη το 1932 γίνεται επέκταση της ανατολικής πτέρυγας του Γυμνασίου, η δυτική πτέρυγα χτίστηκε στα τέλη της δεκαετίας του 60. Το 1927 γίνονται και οι έξι τάξεις του Γυμνασίου.

Το Μάιο του 1941 καταλαμβάνουν οι Γερμανοί την Κρήτη και φτάνοντας στην Πόμπια επιτάσσουν το Γυμνάσιο της, όμως δεν εμποδίζεται η ομαλή λειτουργία της σχολικής ζωής. Το 1943 δίνεται εντολή να διδάσκονται τα Γερμανικά στα σχολεία που αποσκοπούσε στην καλύτερη συνεννόηση με τους Γερμανούς κατακτητές.

Μέσα από αρχεία του σχολείου βγάζουμε το συμπέρασμα πως οι μαθητές ήταν πάρα πολλοί, έφτασαν στους 665, όμως με την πάροδο των χρόνων έχουν μειωθεί αισθητά.

Το 2001-2002 λειτουργεί για πρώτη φορά το Αθλητικό Γυμνάσιο Πόμπιας (ΤΑΔ) με 4 τμήματα: Κλασικός Αθλητισμός (Στίβος), Πετοσφαίριση (Βόλλευ), Ποδόσφαιρο και Ξιφασκία.

Το 2004 -2005 λειτουργεί και το Αθλητικό Λύκειο Πόμπιας (ΕΤΑΔ) με τα ίδια τμήματα.

Το 2011-2012 δεν λειτούργησε η Α΄ Γυμνασίου Πανελλαδικά. Αν και σταμάτησε να  είναι Αθλητικό, συνεχίζει την πορεία του στο χρόνο και εξακολουθεί να παίζει καθοριστικό ρόλο στην ευρύτερη περιοχή της Μεσσαράς.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γυμνάσιο Πόμπιας-ένα σχολείο που μετρά 100 χρόνια ζωής!!!

Καλημέρα κόσμε!