Αστερόκοσμος

Παρέχεται από το Blogs.sch.gr

Video clip “Ο Μικρός Πρίγκιπας”

Μαρ 201431

Η πρώτη μας προσπάθεια με τις συναδέλφους, Δέσποινα και Αλεξάνδρα, να φτιάξουμε ένα video clip στα πλαίσια της επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών Β’ επιπέδου  για την αξιοποίηση κι εφαρμογή των ΤΠΕ στη διδακτική πράξη!

Θέμα μας “Το ταξίδι του μικρού Πρίγκιπα”, μια θεματική ενότητα που δουλεύουμε τις τελευταίες  μέρες στο νηπιαγωγείο μας και φαίνεται να αρέσει πολύ στα “αστερόπαιδα” μας!

w3_#omada_video_clip

1458

από κάτω από: Video clip "Ο Μικρός Πρίγκιπας" | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Video clip “Ο Μικρός Πρίγκιπας”

Το Αλφαβητάρι μας

Μαρ 201429

Μια προσπάθεια που έκανα να φτιάξω ένα  Αλφαβητάρι- λεξικό στο Power Point …Σε “Κανονική Προβολή”, μπορεί αν επεξεργαστεί απο τα νήπια και να προσθέσουν νέες λεξούλες και εικόνες, ενώ σε “Προβολή Παρουσίασης”, όταν πατήσουν στο “Γράμμα” θα μεταφερθούν στην αντίστοιχη διαφάνεια, όπου μπορούν να δουν εικόνες και λεξούλες που ξεκινούν απο αυτό…Πατώντας επάνω στη κάθε λεξούλα ,λειτουργεί σαν υπερσύνδεσμος, και αυτόματα μεταφέρονται σε αντίστοιχη σελίδα του Διαδικτύου και αν θέλουν να επανέρθουν στην αρχική διαφάνεια για να επιλέξουν άλλο γραμματάκι, δεν έχουν παρά να κάνουν “κλικ” στο γράμμα της διαφάνειας….Ελπίζω να φανεί χρήσιμο γνωστικό εργαλείο….

Το Αλφαβητάρι μας!

από κάτω από: Ψηφιακό λεξικό 2 | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το Αλφαβητάρι μας

Ψηφιακό Λεξικό 1

Μαρ 201429

Η πρώτη μας προσπάθεια, με τις συναδέλφους Δέσποινα και Αλεξάνδρα του Νηπιαγωγείου Χώρας-Σάμου ,  για να φτιάξουμε ψηφιακό λεξικό στο νηπιαγωγείο μας για το “Μικρό Πρίγκιπα”…μια θεματική ενότητα που δουλεύουμε τις τελευταίες μέρες…

psifiako lexiko

από κάτω από: Ψηφιακό λεξικό 1 | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ψηφιακό Λεξικό 1

Καλως Ήρθατε στον Αστερόκοσμο!

Μαρ 201428

Καλως  ήρθατε στον Αστερόκοσμο! Σ’έναν κόσμο γεμάτο φαντασία & δημιουργία !καλή περιήγηση!