Παιδαγωγική ομάδα «Το σκασιαρχείο».Μικρά βιβλία : μια πρόταση δημιουργικής γραφής που μπορεί να ενσωματωθεί σε προγράμματα για την ελεύθερη έκφραση των μαθητών και σε προγράμματα έρευνας-δράσης των μαθητών για την τελική παρουσίαση και δημοσίευσή τους.

Η ιστοσελίδα «Το δικό σου Μικρό Βιβλίο» δημιουργήθηκε το 2015 από τη Σοφία Λάχλου, Δρ. διδακτικής των ζωντανών γλωσσών, εκπαιδευτικό γαλλικής γλώσσας στη δημόσια εκπαίδευση. Για κάθε πληροφορία: solahlou01@gmail.com

Για περισσότερα, ενεργοποιήστε τους συνδέσμους.

Άρθρο στην εφημερίδα Καθημερινή, Ερευνητές

Πώς να φτιάξετε τα Μικρά Βιβλία στην τάξη σας

Ο μικρός Φιλιπόκ. Μια ιστορία του Λέοντα Τολστόι για τον μικρό Φιλιπόκ που ήθελε να πάει στο σχολείο.

Μια πολύ γλυκιά ιστορία για την παιδική ηλικία, την ανυπομονησία για το σχολείο.
Μια όμορφη παρουσίαση και ανάγνωση στο διαδίκτυο,ένα πολυτροπικό κείμενο που μπορεί να αξιοποιηθεί πολλαπλά στα πλαίσια προγραμμάτων φιλαναγνωσίας, μετάβασης, διαπολιτισμικής εκπαίδευσης,κτλ.
Το βιβλίο είναι εξαντλημένο στην αγορά,δεν κυκλοφορεί εδώ και χρόνια, και για το λόγο αυτό σας το προτείνουμε στην ηλεκτρονική του μορφή.
Το βίντεο είναι αναρτημένο στην ελληνική και στη ρωσική γλώσσα. Καθένα με τη δική του αξία! Αξιοποιήστε τα!

Στα ρωσικά με αγγλικούς υπότιτλους (περιορισμένο κείμενο)

Θεατρική αγωγή. Ένας χρήσιμος και ευσύνοπτος οδηγός.

Λήψη αρχείου
Βασικοί άξονες του Αναλυτικού Προγράμματος και Πρόγραμμα Σπουδών Θεατρικής Αγωγής To Πρόγραμμα Σπουδών της Θεατρικής Αγωγής είναι οργανωμένο και δομημένο σύμφωνα με τις βασικές αρχές του «Αναλυτικού Προγράμματος για τα Δημόσια Σχολεία της Κυπριακής Δημοκρατίας» και εδράζεται σε τρεις βασικούς άξονες.

Εγχειρίδιο-Πρόγραμμα για τη στοματική υγεία. Υλοποιημένο πρόγραμμα υγείας στην τάξη (13ο Νηπιαγωγείο Γαλατσίου)

Η αφίσα με την οποία πήραμε μέρος στο διαγωνισμό (2012) και κέρδισε τις εντυπώσεις!

Λήψη αρχείου