FULL MOON

The moon shows its full face to Earth once a month. Well, sort of.

In fact, the same side of the moon always faces the planet, but part of it is in shadow. And, in reality most of the time the “full moon” is never perfectly full. Only when the moon, Earth and the sun are perfectly aligned is the moon 100 percent full, and that alignment produces a lunar eclipse. And sometimes — once in a blue moon — the moon is full twice in a month (or four times in a season, depending on which definition you prefer)

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο FULL MOON

Συννεφόλεξο

wordle

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Συννεφόλεξο

Πρωτάθλημα σκάκι

Την Τετάρτη 15 /5 /2015 στις 6.00 μ.μ. θα διεξαχθούν αγώνες σκάκι στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου.σκακι6 Συμμετοχή μπορούν να δηλώσουν όλοι οι μαθητές του σχολείου μας.

Κανόνες

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρωτάθλημα σκάκι