Στοιχεία για την εκπαίδευση

Σύμφωνα με την έκθεση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για την εκπαίδευση στην Ελλάδα (2016), τα επόμενα 6 χρόνια ο μαθητικός πληθυσμός της Α/θμιας εκπαίδευσης αναμένεται να μειωθεί κατά 25% περίπου. Είναι προφανές ότι η μείωση αυτή θα κυμανθεί σε υψηλότερα επίπεδα φτάνοντας στα Γυμνάσια και στα Λύκεια.
Ένα πολύ σημαντικό και θετικό στοιχείο για το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα είναι το ποσοστό της πρόωρης εγκατάλειψης του σχολείου. Το 2014 το ποσοστό ήταν 9% και το 2015 μειώθηκε στο 7,9% τη στιγμή που ο Μ.Ο για την Ε.Ε. των 28 είναι στο 11%.
Την τριτοβάθμια εκπαίδευση στην Ελλάδα το 2015 ολοκληρώνει το 40,4% των νέων ηλικίας 30-34 ετών. Ο αντίστοιχος Μ.Ο. στην Ε.Ε είναι 38,7%. Ωστόσο η Ελλάδα εμφανίζει το υψηλότερο ποσοστό (40%) νέων ηλικίας 15-29 ετών που είναι πτυχιούχοι τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και βρίσκονται εκτός εκπαίδευσης, απασχόλησης ή κατάρτισης.

Road sign to education and future