ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑΝΝΑ

Φιλολογικά και… όχι μόνο!

ΛΟΓΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΥ

Απρ 202428

Λόγος Κωνσταντίνου Παλαιολόγου παραμονές τής Άλωσης

«Καλῶς οὖν οἴδατε, ἀδελφοί, ὅτι ἕνεκέν (ἐξ αἰτίας) τινων τεσσάρων ὀφειλέται κοινῶς ἐσμεν πάντες, ἵνα προτιμήσωμεν ἀπο­θανεῖν μᾶλλον ἢ ζῆν, πρῶτον μὲν ὑπὲρ τῆς πίστεως ἡμῶν καὶ εὐσεβείας, δεύτερον δὲ ὑπὲρ τῆς πατρίδος, τρίτον μὲν ὑπὲρ τοῦ βασιλέως, ὡς Χριστὸν Κυρίου, καὶ τέταρτον ὑπὲρ συγγενῶν καὶ φίλων.

Λοιπόν, ἀδελφοί, ἐὰν ὀφειλέται ἐσμὲν ὑπὲρ ἑνὸς ἐκ τῶν τεσσάρων αὐτῶν ἀγωνίζεσθαι ἕως θανάτου, πολλῷ μᾶλλον ἡμεῖς ὑπὲρ πάντων τούτων, ὡς βλέπετε προφανῶς, καὶ ἐκ πάντων μέλλομεν ζημιωθῆναι. Ἐὰν διὰ τὰ ἐμὰ πλημμελήματα παραχωρήσῃ ὁ Θεὸς τὴν νίκην τοῖς ἀσεβέσιν, ὑπὲρ τῆς πίστεως ἡμῶν τῆς ἁγίας, ἣν ὁ Χριστὸς τῷ οἰκείῳ αὑτοῦ αἵματι ἡμῖν ἐδωρήσατο, κινδυνεύομεν· ὅ ἐστι κεφάλαιον πάντων. Καὶ ἐὰν τὸν κόσμον ὅλον κερδήσῃ τις καὶ ζημιωθῇ τὴν ψυχήν, τί τὸ ὄφελος; Διαβάστε όλο το άρθρο »

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΛΟΓΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΥ

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΒΙΒΛΙΟΥ

Απρ 202424

Στις 23 Απριλίου 1616 έφυγαν από τη ζωή δύο μεγάλα ονόματα των γραμμάτων: ο Ισπανός συγγραφέας του Δον Κιχώτη Μιγκέλ Ντε Θερβάντες και ο Άγγλος δραματουργός Γουίλιαμ Σέξπιρ. Με αφορμή το διπλό αυτό γεγονός, η UNESCO έχει καθιερώσει την 23η Απριλίου ως την Παγκόσμια Ημέρα του Βιβλίου. Διαβάστε όλο το άρθρο »

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΒΙΒΛΙΟΥ

Ανακαλύπτω τις ομορφιές του τόπου μου!

Απρ 202419

Δύο χιλιόμετρα βορειοανατολικά της πόλης του Αιγίου, εκεί που εκτείνεται το ακρωτήρι Γύφτισσα, στον Κορινθιακό κόλπο, ο υδροβιότοπος της Αλυκής αποτελεί αξιόλογο παραθαλάσσιο οικοσύστημα και επίγειο παράδεισο ηρεμίας.

Πρόκειται για μια μικρή παράκτια λιμνοθάλασσα που έχει περίμετρο 3 και πλέον χιλιόμετρα, έκταση 180 στρέμματα και μέγιστο βάθος μισό μέτρο και είναι ενταγμένη στο δίκτυο Natura 2000.

Με τριγωνικό περίπου σχήμα, τον χειμώνα τροφοδοτείται από τα νερά της βροχής και το καλοκαίρι σχεδόν αποξηραίνεται ή στεγνώνει, ενώ περιβάλλεται από καλαμιώνες και αλοφυτική βλάστηση.

Στην επικράτειά της, ανάμεσα σε καλαμιές και βούρλα και γύρω από τις ανοιχτές επιφάνειες νερού και τα λασποτόπια –με το υδάτινο και το χερσαίο στοιχείο να συνυπάρχουν ιδανικά–, προσελκύει μεταναστευτικά, υδρόβια και παρυδάτια πτηνά, αποτελώντας για αυτά χώρο φιλοξενίας, στάθμευσης ή διαμονής. Ερωδιοί, πάπιες, κύκνοι και φλαμίνγκο είναι μερικά μόνο εκλεκτά μέλη της ορνιθοπανίδας της, ενώ και η πανίδα και η χλωρίδα της κάθε άλλο παρά ευκαταφρόνητες είναι. Μάλιστα, η περιβαλλοντική και οικολογική της αξία είναι αντιστρόφως ανάλογη του μικρού της μεγέθους.

Είναι τόπος δελεαστικός για φυσιολάτρες αλλά και για όσους αρέσκονται στην παρατήρηση και την καταγραφή πουλιών.

Δίπλα στον υδροβιότοπο υπάρχει η ομώνυμη παραλία, δημοφιλής, απάνεμη και πολυσύχναστη.

Το άρθρο  αντλήθηκε από: https://olympianland.gr/listing/ydrobiotopos-alykis

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ανακαλύπτω τις ομορφιές του τόπου μου!

Καλημέρα κόσμε!

Μάι 201816