Γαλλικά από το σπίτι

Η προετοιμασία των μαθητών μας για τις εξετάσεις γλωσσομάθειας του Γαλλικού Ινστιτούτου συνεχίζεται κανονικά ακολουθώντας τη σύγχρονη διδασκαλία από απόσταση. Το επίπεδο παραμένει υψηλό και η ροή των μαθημάτων συνεχής ! Με σοβαρότητα και καλή προσαρμοστικότητα συνεχίζουμε προς την επιτυχία !!

Στις τάξεις που δεν συμμετέχουν σε εξετάσεις οι γνώσεις εμπλουτίζονται μέσα από διαδραστικές ασκήσεις με εικόνα και ήχο, εικονικές ξεναγήσεις σε μουσεία, εκπαιδευτικά βίντεο συνοδευόμενα από φύλλα εργασίας, παιχνίδια με ερωτήσεις αυτοαξιολόγησης.

Δεν πτοούμαστε , μαθαίνουμε γαλλικά !!

Ευχαριστούμε συναδέλφους και εκδοτικούς οίκους που μας διαθέτουν διαδραστικό υλικό συμβάλλοντας στον κοινό μας στόχο.

Πολίτης του κόσμου

A΄ Λυκείου (ΒF2)

Υπεύθυνη καθηγήτρια Μαρία Χατζηφωτίου

Κύκλος μαθημάτων: Πολίτης του κόσμου

Οι μαθητές ξεναγήθηκαν εικονικά στα ΧΧ (20) γεωγραφικά διαμερίσματα της πόλης των Παρισίων και γνώρισαν τις σημερινές συνοικίες (quartiers) όπως αυτές εξελίχθηκαν στο χρόνο (από τον 1ο σχηματισμό τους το 1795 και την αναδιάταξή τους το 1860 από τον Haussmann) και κατέληξαν σήμερα (ΧΙΙΙe -13e διαμέρισμα = China town, XIe  – 11e  διαμέρισμα = συνοικία νεανική ,κόμβος νέων τάσεων της μόδας, καλλιτεχνική και εναλλακτική)

Οι μαθητές έμαθαν κανόνες χρήσης του μετρό (πώς να επιλέξουν και να προμηθευτούν το σωστό εισιτήριο) , καλές πρακτικές και συμπεριφορές κατά την μετακίνησή τους.

Στη συνέχεια έμαθαν να διαβάζουν τον χάρτη του μετρό και να εφαρμόζουν διαδρομές μετακινούμενοι από την μία συνοικία στην άλλη και από το ένα μνημείο στο άλλο.

Κλιματική αλλαγή

Μαθαίνουμε γαλλικά – επικοινωνούμε – γινόμαστε πολίτες του κόσμου

Αειφόρος Ανάπτυξη  = Développement durable

Παγκοσμιοποίηση = Mondialisation

Φαινόμενο του θερμοκηπίου = Effet de serre

Πράσινη πόλη  = Ville verte

Οικολογική Συνείδηση  = conscience écologique

Αστικοί λαχανόκηποι  = potagers communaux

Κατανάλωση προιόντων βιολογικών, ντόπιων,χωρίς συσκευασία  = consommation des produits bio, locaux, en vrac

Εναλλακτικές πρακτικές = pratiques alternatives

Στο μάθημα της γαλλικής γλώσσας οι μαθητές του γF3   και του ΑF2 ανακαλύπτουν όρους , έννοιες, πρακτικές που συνδέονται με τα νέα δεδομένα και την κλιματική αλλαγή.

Vidéo – άρθρα – αφίσες – ηχητικά μηνύματα  εξοικειώνουν σταδιακά τους μαθητές με μια γλώσσα σύγχρονη, επικοινωνιακή και κυρίως χρήσιμη στην εξέλιξη τους.

Πόσο ευαισθητοποιημένοι είναι ?   Πόσο καλά χειρίζονται τη γαλλική γλώσσα για να εκφραστούν σε ένα τόσο απαιτητικό επίπεδο ?

Δεν έχετε παρά να διαβάσετε το φετινό  τεύχος του Άδραξε

Υπεύθυνη καθηγήτρια : Χατζηφωτίου Μαρία

Εκστρατεία ενάντια στο κάπνισμα και το αλκοόλ

ΚΟΣΜΟΣ ΓΑΛΛΙΑ (ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ)

Μακρόν: Πολιτικές για μείωση της κατανάλωσης καπνού και αλκοόλ

Φωτ. EPA/LUDOVIC MARIN / POOL

Newsroom

04.02.2021 • 16:28

Τη μείωση της κατανάλωσης προϊόντων καπνού και αλκοόλ, για την καταπολέμηση του καρκίνου σε έναν δεκαετή ορίζοντα, έθεσε ως στόχο ο πρόεδρος της Γαλλίας, Εμανουέλ Μακρόν.

Ο Γάλλος πρόεδρος δεσμεύτηκε να κάνει περισσότερα ώστε να γίνουν γνωστοί οι κίνδυνοι από την κατανάλωση αλκοόλ και καπνού.

Πηγές: ΑΠΕ-ΜΠΕ, Reuters, AFP

Οι μαθητές του ΑF2 τμήματος γαλλικών με τη βοήθεια κειμένων και βίντεο, ασχολήθηκαν με το κάπνισμα και την κατανάλωση αλκοόλ και στη συνέχεια προχώρησαν στη δημιουργία αφίσας για μια εκστρατεία ενάντια στις 2 μάστιγες.

Αυτό έγινε με με αφορμή τις δηλώσεις του Γάλλου Προέδρου και ακολούθησε  μια σειρά μαθημάτων αφιερωμένων στις αιτίες , συνέπειες  και σε μέτρα ψηφισμένα ή ενδεχόμενα με στόχο  πάντα την  εξοικείωση των μαθητών με τη γαλλική γλώσσα και πραγματικότητα  καθώς και την παρακολούθηση της επικαιρότητας για ενημέρωση και εξέλιξη.

Υπεύθυνη Καθηγήτρια : Χατζηφωτίου Μαρία

Bienvenue

Ελάτε στον κόσμο της Γαλλοφωνίας ! Μαζί θα γνωρίσουμε, θα ξεναγηθούμε σ΄έναν πολιτισμό πλούσιο και ανοιχτό στις νέες προκλήσεις.  Νέα, ενημέρωση, savoir vivre et savoir faire, παραδόσεις, ήθη και έθιμα, συνταγές και ότι άλλο μας κάνει πολίτες του κόσμου.