Εργαστήρια Δεξιοτήτων 2023-24

Εργαστήρια Δεξιοτήτων

Το σχολείο μας θα υλοποιήσει τα παρακάτω εργαστήρια:

• Ενότητα Περιβάλλον: Προστατεύω το Δάσος

• Ενότητα Νοιάζομαι και Δρω: Εθελοντισμός σε συνεργασία με τη Helmepa

• Ενότητα Ευ Ζην: Οι ντεντέκτιβ ανακαλύπτουν το μυστικό για σώμα γερό και μυαλό δυνατό.

• Ενότητα Δημιουργώ και Καινοτομώ: Και η γη γυρίζει

Κατηγορίες: Εργαστήρια Δεξιοτήτων 2023-24 | Ετικέτες: , , , | Γράψτε σχόλιο

Προτάσεις για τη Νέα Χρονιά

Χριστούγεννα4

Πλησιάζει ο καιρός που θα αποχαιρετήσουμε το 2023 και θα υποδεχθούμε το 2024!! Γιούπι!!

Αρχίζουμε λοιπόν να παίρνουμε διάφορες αποφάσεις για το 2024, που αφορούν στον εαυτό μας, τους φίλους μας και φυσικά τα παιδιά. Πριν αποφασίσετε ωστόσο για τα τελευταία, ρωτήστε τα τι θα τους άρεσε να κάνουν! Ένα σπορ, όπου θα είναι και οι φίλοι τους; Ένα μουσικό όργανο; Τίποτα;….σίγουρα το να περνάνε ώρες μπροστά στην οθόνη δεν είναι η καλύτερη λύση και φυσικά σε αυτό συμβάλλουμε κι εμείς οι εκπαιδευτικοί και οι γονείς.

Παρακάτω σας έχουμε ορισμένες προτάσεις:

• Ζωγραφική και κατασκευές
  • Μουσικό όργανο
  • Ιστιοπλοΐα
  • Άθλημα-Πολεμική τέχνη
  • Στίβο
  • Μαθήματα μαγειρικής
  • Εθελοντική εργασία

Κατηγορίες: ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ 2023 | Ετικέτες: , , | Γράψτε σχόλιο

Χριστουγεννιάτικες κατασκευές στο Νηπιαγωγείο

Χριστουγεννιάτικες κατασκευές

kala xristougena SNOW

Επιτέλους ήρθε η γιορτή που μικροί και μεγάλοι περιμέναμε. Σε αυτό το άρθρο θα σας παρουσιάσουμε ιδέες για το πως θα κατασκευάσετε χριστουγεννιάτικα είδη, κάρτες, ημερολόγια κ.α Θεατρικά και Χριστουγεννιάτικα τραγούδια.

• Κάρτες με ευχές

Ιδέες για Χριστουγεννιάτικες κάρτες

• Ημερολόγια

Ιδέες για Χριστουγεννιάτικα ημερολόγια

• Φύλλα εργασίας για τα Χριστούγεννα

• Χριστουγεννιάτικα παραμύθια

Βασιλόπιτα τσουρέκι χωρίς ζύμωμα

Κατηγορίες: ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ 2023 | Ετικέτες: , , , , | Γράψτε σχόλιο

Τα ενδιαφέροντα των μαθητών του σήμερα

Καθώς οι μαθητές αλλάζουν, μιας και η τεχνολογία μπήκε δυναμικά τα τελευταία χρόνια στη ζωή μας, ο μαθητής του σήμερα επικοινωνεί, παίζει, εργάζεται περισσότερο μέσα από μια συσκευή και λιγότερο με την προσωπική επαφή. Οι ψηφιακές δεξιότητες των σημερινών μαθητών είναι εκπληκτικά ανεπτυγμένες. Συνεπώς το σχολείο οφείλει να προσαρμοστεί άμεσα στα νέα δεδομένα και να εκμεταλλευτεί τα τεχνολογικά επιτεύγματα για μια διαφορετική διδασκαλία.

Κατηγορίες: ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ | Ετικέτες: , | Γράψτε σχόλιο