Adventskranz: Ένα παραδοσιακό γερμανικό έθιμο.

Advent (=άφηξη) είναι η χρονική περίοδος των τεσσάρων εβδομάδων πριν τα Χριστούγεννα! Τί σχέση έχει ένα στεφάνι (=Kranz)με την χρονική αυτή περίοδο;

Το χριστουγεννιάτικο στεφάνι (γερμ. Adventskranz), είναι ένα πατροπαράδοτο χριστουγεννιάτικο έθιμο που διακοσμεί τα χριστιανικά σπίτια στις γερμανόφωνες περιοχές.  Είναι κατασκευασμένο από κλαδιά ελάτου και φέρει τέσσερα κεριά, τα οποία συμβολίζουν τον ερχομό των Χριστουγέννων, ένα για κάθε Κυριακή από τις τέσσερις τελευταίες Κυριακές πριν τα Χριστούγεννα.

Adventskranz 1193696378 1440x1305 1 1            s l1200 2

Φέτος το πρώτο Advent ήταν την Κυριακή 3 Δεκεμβρίου. Την ημέρα αυτή κατά τη διάρκεια του μεσημεριανού δέσποζε στο τραπέζι που κάθονταν η οικογένεια για να απολαύσει το φαγητό το “Adventskranz” με το πρώτο από τα τέσσερα κεριά αναμμένο.

Adventskranz Kerzen

Αυτό σημαίνει, ότι σε τρεις εβδομάδες έρχονται τα Χριστούγεννα. Κάθε Κυριακή επαναλαμβάνεται η ίδια διαδικασία μέχρι που ανάβουν και τα τέσσερα κεριά στις 24/12 που σηματοδοτεί τον ερχομό των Χριστουγέννων.

4. Advent 2011

“4. Advent 2011” από Jorbasa διατίθεται με άδεια χρήσης CC by-nd-2.0

Am ersten Advent, wenn die erste Kerze brennt

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Adventskranz: Ένα παραδοσιακό γερμανικό έθιμο.

Wordle: Moodle

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο

Διάκριση δύο ελληνικών σχολείων

Άξια συγχαρητηρίων δύο ελληνικά  σχολεία, το 26ο και 29ο Δημοτικό Σχολείο Αχαρνών, για την  παγκόσμια Διάκριση τους ως  Μentor Schools

Συγκεκριμένα είναι τα μόνα σχολεία της χώρας μας που τιμήθηκαν με αυτή τη διάκριση για το έτος 2013-14, ενώ Παγκόσμια έχουν επιλεγεί 64 σχολεία.Τα προηγούμενα χρόνια με την ίδια διάκριση είχαν τιμηθεί το Κολέγιο Αθηνών και τα Εκπαιδευτήρια Δούκα.

Για περισσότερες πληροφορίες:

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Διάκριση δύο ελληνικών σχολείων

Καλημέρα κόσμε!

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το “Ιστολογείν”!