Πέντε Ελληνικά Μετάλλια στην 28η Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα »

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ

Μεγάλη Επιτυχία
Ολοκληρώθηκε η 28η Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα που πραγματοποιήθηκε στο Ιάσιο της Ρουμανίας από 4 έως 8 Μαΐου, με τη συμμετοχή των καλύτερων μαθητών της Νοτιοανατολικής Ευρώπης στα Μαθηματικά.

Οι Βαλκανικές Μαθηματικές Ολυμπιάδες (Β.Μ.Ο.) είναι ένας θεσμός υψηλοτάτου ενδιαφέροντος όχι μόνο για την περιοχή της Νοτιοανατολικής Ευρώπης. Απόδειξη σ΄ αυτό αποτελεί η συμμετοχή εκτός συναγωνισμού εθνικών ομάδων και από άλλες χώρες της Ευρώπης όπως της Αγγλίας, Γαλλίας και της Ιταλίας.

Οι έλληνες μαθητές μέλη της ελληνικής ομάδας, συνεχίζοντας τη μεγάλη παράδοση των επιτυχιών των ελληνικών ομάδων στις Βαλκανικές και Διεθνείς Μαθηματικές Ολυμπιάδες, διακρίθηκαν σ΄ αυτή τη διοργάνωση. Συγκεκριμένα:

Βλάχος Γεώργιος                            Αργυρό Μετάλλιο
Κακαρούμπας Σπυρίδων             Χάλκινο Μετάλλιο
Καλαντζής Γεώργιος                     Χάλκινο Μετάλλιο
Λώλας Παναγιώτης                       Χάλκινο Μετάλλιο
Μουσάτωβ Αλέξανδρος             Χάλκινο Μετάλλιο

Συνοδοί των μαθητών ήταν ο Καθηγητής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων κ. Θεόδωρος Μπόλης και ο Μαθηματικός Διδάκτορας κ. Δημήτριος Κοντοκώστας.

Τα αποτελέσματα αυτά δικαιώνουν τις προσπάθειες της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας για την αναβάθμιση της Μαθηματικής Παιδείας στη χώρα μας.