Σωματομετρικά στοιχεία μαθητών Στ1 τμήματος

Συγγραφέας: ΘΕΟΔΩΡΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 10-03-2018

Στα πλαίσια του μαθήματος των  Μαθηματικών της Στ΄ Δημοτικού στην 4η Ενότητα: Συλλογή και επεξεργασία δεδομένων, Κεφ. 47, Το πήρες το μήνυμα; (Άλλοι τύποι Γραφημάτων), ασχοληθήκαμε με τα σωματομετρικά στοιχεία  τους θέλοντας  να διαπιστώσουμε την ανάπτυξη του κάθε παιδιού (π.χ. ύψος, βάρος) και δημιουργήσαμε στη συνέχεια το κατάλληλο γράφημα ανάπτυξης για το κάθε παιδί.

Εδώ μπορείτε να δείτε τα σωματομετρικά στοιχεία και το αντίστοιχο γράφημα.

Μια εναλλακτική πρόταση για το μάθημα της Γεωγραφίας

Συγγραφέας: ΘΕΟΔΩΡΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 05-03-2018

Το μάθημα της Γεωγραφίας μπορεί να γίνει μια ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα διαδικασία αν προσθέσουμε κάποια στοιχεία που θα το κάνουν πιο διαδραστικό.

Ας δούμε μια πρόταση για το μάθημα  “Οι πλανήτες του ηλιακού μας συστήματος”

Μπορούμε αρχικά να ξεκινήσουμε δείχνοντας το παρακάτω βιντεάκι στα παιδιά έτσι ώστε να γίνει μια εισαγωγή στη δημιουργία του ηλιακού μας συστήματος και μια πρώτη γνωριμία με τους πλανήτες του.

Καλημέρα κόσμε!

Συγγραφέας: ΘΕΟΔΩΡΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 16-05-2014