My english class

An insight into the teaching of English in the primary classroom

Special Needs: In Someone Else’s shoes e-twinning project

Δεκ 202318

https://blogs.sch.gr/mastalia/files/2023/12/2_0diversity.pdfΗ Ε τάξη του σχολείου μας ξεκινάει φέτος μια νέα συνεργασία e-twinning με σχολεία της Ευρώπης με στόχο την ανάπτυξη της ενσυναίσθησης των μαθητών της με τα άτομα που έχουν ειδικές ανάγκες.

Μετάβαση στο padlet.com

Πραγματοποίηση Ημερίδας Διάχυσης Αποτελεσμάτων Erasmus+ στο 27ο Δ. Σχ. Θεσσαλονίκης

Δεκ 202318
To Erasmus στο 27ο Δ.Σχ. Θεσσαλονίκης

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε στο 27ο Δ. Σχ. Θεσσαλονίκης στις 15/11/2023 η ημερίδα διάχυσης των αποτελεσμάτων του διαπιστευμένου σχεδίου Erasmus+ 2022-1-EL01-KA121-SCH-000057787 του σχολείου μας με θέμα τη συμπερίληψη, καθώς και του συνεργατικού σχεδίου Erasmus+ 2021-1-HU01-KA220-SCH-000029959 με τίτλο «Leap to the Future» .

Η ημερίδα είχε τίτλο «Η πρόκληση της συμπερίληψης – Leap to the Future» και έγινε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας. Στην ημερίδα κατατέθηκαν και συζητήθηκαν οι εμπειρίες των εκπαιδευτικών που συμμετείχαν στις δραστηριότητες κινητικότητας των δύο σχεδίων, παρουσιάστηκαν τα μαθησιακά αποτελέσματα του συνεργατικού σχεδίου, τονίστηκε η αναγκαιότητα της συμπερίληψης και της ένταξης των παιδιών, τόσο με προσφυγικό υπόβαθρο όσο και με ειδικές ανάγκες, και προτάθηκαν βιωματικές δραστηριότητες που την προάγουν.

Η ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΤΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΛΗΨΗΣ – LEAP TO THE

Europe wishes Merry Christmas

Δεκ 20237

Στα πλαίσια του προγράμματος E-twinning με θέμα Christmas cards exchange η Γ1 τάξη συμμετείχε με κατασκευή χριστουγεννιάτικων καρτών και ανταλλαγή ευχών.

Wordle

Δεκ 20235

wordle

από κάτω από: Νέες ιδέες | με ετικέτα  |  Δεν υπάρχουν σχόλια »

Ο χαρταετός των δικαιωμάτων των παιδιών

Νοέ 202315

Σήμερα, στα πλαίσια του προγράμματος Teachers4Europe στο οποίο συμμετέχουν τα παιδιά της Στ’ τάξης του σχολείου μας, πετάξαμε το χαρταετό των δικαιωμάτων των παιδιών. Τα παιδιά, αφού ενημερώθηκαν για τη Σύμβαση των δικαιωμάτων των παιδιών του ΟΗΕ, την οποία έχει υπογράψει και η Ευρωπαϊκή Ένωση, ζωγράφισαν τα δικαιώματα που αυτά θεωρούν τα πιο σημαντικά και τα κόλλησαν στο χαρταετό που έφτιαξαν με το δάσκαλό τους, τον κ. Νίκο Μαλάμα, τον οποίο και ευχαριστούμε πολύ. Μερικά από αυτά ήταν:

1. peace

2. clean environment

3. home

OLYMPUS DIGITAL CAMERA                                OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ο χαρταετός πέταξε στον ουρανό της πόλης μας διαλαλώντας τα θέλω και τις ανάγκες των παιδιών σε όλους. Ο αέρας μας βοήθησε πολύ αλλά η βροχούλα που άρχισε να πέφτει μας ανάγκασε να τον κατεβάσουμε γρήγορα. Δώσαμε όμως όλοι την υπόσχεση να τον πετάξουμε μόλις ξαναβγεί ο ήλιος….

Ο χαρταετός των δικαιωμάτων μας

Επισκεψη στο Λευκό Πύργο

Νοέ 202314

Σήμερα η Έ τάξη επισκέφθηκε το Λευκό Πύργο στα πλαίσια της τοπικής ιστορίας.

Γειά σου Κόσμε!

Οκτ 20233

Welcome!

από κάτω από: Γενικά | με ετικέτα  |  1 Σχόλιο »