Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα: “Η Φύση Αγαπά την Ποικιλία”

Μέσα από τον υλοποίηση του συγκεκριμένου προγράμματος έγινε προσπάθεια οι μαθητές να γνωρίσουν και να κατανοήσουν την έννοια της βιοποικιλότητας και την τεράστια αξία της για τη διατήρηση της ζωής στον πλανήτη. Προσεγγίζοντας το θέμα θεωρητικά έγινε αναφορά στην έννοια της βιοποικιλότητας που περιλαμβάνει την ποικιλία των ειδών, των οικοσυστημάτων, την γενετική και πολιτιστική ποικιλία. Τονίστηκε ιδιαίτερα πως από τη μια ένα αστείρευτο απόθεμα γνώσεων που αφορούν την ιατρική, την γεωργία, την βιομηχανία, τη γενετική μηχανική εμπεριέχεται στα φυτά, στα ζώα και στους μικροοργανισμούς και από την άλλη η σημασία της ποικιλίας ως βασική προϋποθεση για τη δημιουργία ενός συστήματος το οποίο αυτοελέγχεται και αμύνεται αποτελεσματικά στις μεταβολές του περιβάλλοντος. Έγινε σύνδεση της  βιοποικιλότητας με δύο σημαντκά θεματα της ζωής μας, της παρασκευή φαρμακων για τη θεραπεία ασθενειών και της καλλιέργεια της γης. Μέσα από συγκριτική μελέτη του τρόπου διαχείρισης του περιβάλλοντος και της φιλοσοφίας των ανθρώπων στις παραδοσιακές κοινωνίες και του αντίστοιχου τρόπου ζωής από τον σύγχρονο άνθρωπο αναζητήθηκαν τα αίτια της διαφορετικής αντιμετώπισης της βιοποικιλότητας  με προσδοκώμενο αποτέλεσμα να ξεκινήσει η οικοδόμηση μια διαφορετικής κοσμοαντίληψης ως προς τη σχέση των μαθητών με το φυσικό περιβάλλον.

Συγκεκριμενοποιώντας το θέμα του προγράμματος σε τοπικό επίπεδο οι μαθητές ασχολήθηκαν με τη βιοποικιλότητα κυρίως των οικοσυστημάτων του Ν. Καστοριάς. Μέσα από τις μελέτες πεδίου σε διάφορα οικοσυστήματα (δάσος οξυάς, κωνοφόρων κα μεικτό δάσος, παραλίμνιο δάσος, λίμν, νερολίβαδα, ποτάμια, αγροτικές εκτάσις κ.α.) έγινε προσπάθειες ανάδειξης της τοπικήε ποικιλομορφίας, η οποία σε πολλές περιπτώσεις είναι σπάνια και απειλείται άμεσα.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα: “Η Φύση Αγαπά την Ποικιλία”

Καλημέρα κόσμε!