PECHA KUCHA

Για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά διεξήχθη και φέτος το Φεστιβάλ Αγγλικής Γλώσσας στην αίθουσα Ανδρόγεω. Οι μαθητές της ΣΤ2 τάξης του σχολείου μας πήραν μέρος με μια ενδιαφέρουσα δραστηριότητα: Σκοπός ήταν να μεταφέρουν στο κοινό, με δικά τους λόγια, τις εντυπώσεις τους απο το προτζεκτ για την Αγγλία και τον πολιτισμό της που ολοκλήρωσαν οι ίδιοι κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς.

Καθισμένοι σε ημικύκλιο, οι μικροί μαθητές έπαιρναν ένας- ένας το λόγο και με απλά λόγια προσπάθησαν να μας ταξιδέψουν στην όχι και τόσο μακρινή αυτή χώρα. Αν και η τεχνολογία μας πρόδωσε, καθώς το powerpoint που οι ίδιοι είχαν ετοιμάσει, δεν ήταν συμβατό με τον Η/Υ της εκδήλωσης, εντούτοις, τα παιδιά πήραν ένα θερμό χειροκρότημα για την επικοινωνιακή τους ικανότητα και το θάρρος τους να μιλάνε χωρίς ιδιαίτερη προετοιμασία μπροστά στο μικρόφωνο…στα Αγγλικά!

Οι ίδιοι δήλωσαν ενθουσιασμένοι τόσο με την εμπειρία όσο και με το αποτέλεσμα και υποσχέθηκαν  να προσπαθούν να χρησιμοποιούν τα Αγγλικά στην καθημερινότητα τους, και όχι μόνο στα πλαίσια του μαθήματος.