Οι Δεξιοτέχνες της Τρίτης

Το ιστολόγιο της τάξης μας

IMG 58acecce54115a717e364ca8dc535549 V

Χριστούγεννα 2023

Χρόνια πολλά και καλές γιορτές με υγεία και χαρά για όλους!

χιονάνθρωπος

Έλεγχοι Α’ τριμήνου

Την Πέμπτη 21-12 στις 13:15 θα δοθούν στους γονείς-κηδεμόνες οι έλεγχοι προόδου του Α’ τριμήνου.

Παίζουμε με τους μύθους

Παίξε και βρες το ταίρι στα παρακάτω μυθικά πλάσματα:

Γηρυόνης και ‘Ορθρος

Με αφορμή τον γνωστό άθλο του Ηρακλή με τα βόδια του Γηρυόνη ασχοληθήκαμε περισσότερο με ακόμα δύο περίεργα πλάσματα της μυθολογίας μας ,τον Γηρυόνη και τον σκύλο του τον Όρθρο.

Μπορείτε να δείτε το φυλλάδιο με το οποίο εργαστήκαμε και μερικές από τις ζωγραφιές των παιδιών:

Εργαστήριο Δεξιοτήτων.docx-Γηρυόνης και όρθος

Παρέα με τα τέρατα της ελληνικής μυθολογίας

Στο πρώτο εργαστήριό μας ασχοληθήκαμε με τα παράξενα πλάσματα της μυθολογίας μας. Διαβάσαμε βιβλία και ιστορίες  γι’ αυτά, κάναμε ζωγραφιές και κατασκευές, φτιάξαμε τα δικά μας τέρατα. Με τόση παρέα που κάναμε μαζί τους αρχίσαμε να τα συμπαθούμε  και να τα βλέπουμε  λιγότερο τρομακτικά!

τυφώνας

Υποστηριζόμενο από blogs.sch.gr & Θέμα βασισμένο στο Lovecraft από τον Anders Norén