SKILLS CLUB: Δεξιότητες νέων για τον 21ο αιώνα στο Β2 του 1ου ΓΕΛ ΧΑΝΙΩΝ

Το τμήμα Β2 του 1ου Γενικού Λυκείου Χανίων ολοκλήρωσε με επιτυχία στις 6/3/2024 το πρόγραμμα του Βρετανικού Συμβουλίου SKILLS CLUB: Δεξιότητες νέων για τον 21ο αιώνα, που υλοποίησε η Μαρία Στρατινάκη μετά από mentoring εκπαιδευτών του Βρετανικού Συμβουλίου. Το πρόγραμμα μέσα από ομαδοσυνεργατικές δράσεις εστίασε στην ανάδειξη και εξέλιξη των βασικών δεξιοτήτων:
– Ενεργητική ακρόαση
– Ομιλία
– Επίλυση προβλημάτων
– Δημιουργικότητα
– Ηγεσία
– Ομαδοσυνεργατική εργασία

Καλλιεργήθηκαν ακόμα ιδέες κοινωνικής καινοτομίας μέσα από τις εκφάνσεις της κοινωνικής επιχειρηματικότητας, των ψηφιακών λύσεων και του κοινωνικού, περιβαλλοντικού, πολιτιστικού και οικονομικού αντικτύπου.
Ξεχωριστή θέση στο πρόγραμμα είχε η προβολή του ατόμου ως φορέα αλλαγής (change maker) και η στοχοθεσία σχεδίων δράσης βάσει των 17 στόχων Βιώσιμης Ανάπτυξης της 7Οης Συνέλευσης Ηνωμένων Εθνών.
Στο βίντεο μπορείτε να παρακολουθήσετε την ιστορία δύο φορέων αλλαγής.
1709801374311

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο SKILLS CLUB: Δεξιότητες νέων για τον 21ο αιώνα στο Β2 του 1ου ΓΕΛ ΧΑΝΙΩΝ

Πρότζεκτ “Ταξίδια” στο ΣΔΕ Χανίων

Στο ΣΔΕ Χανίων ξεκίνησε την περασμένη εβδομάδα το διαθεματικό σχέδιο δράσης “Ταξίδια” με τη συνεργασία της κ. Πασπαράκη Βασιλικής και της κ.Στρατινάκη Μαρίας. Την πρώτη εβδομάδα οι ενήλικοι εκπαιδευόμενοι, εργαζόμενοι σε ομάδες, ανέπτυξαν δεξιότητες σχετικά με τη χρήση έντυπων ταξιδιωτικών οδηγών ενώ την επόμενη εβδομάδα έχει σχεδιαστεί ένα νοερό ταξίδι σε πρωτεύουσες της Ευρώπης. Νεότερα για το πρότζεκτ μας μπορείτε να μαθαίνετε κάθε εβδομάδα.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρότζεκτ “Ταξίδια” στο ΣΔΕ Χανίων

Καλημέρα κόσμε!